روسیه 7

به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، «پائولو پزی» اسقف‌ اعظم ناحیه مسکو در روسیه به خبرگزاری تاس گفت که «یوری اوشاکوف» مشاور کرملین و کاردینال «متئو زوپی» نماینده پاپ بر پناهندگان به ویژه کودکان تمرکز کرده‌اند.

اسقف اعظم ناحیو مسکو گفت: «دیدار کاردینال و اوشاکوف به خوبی و به شکلی مثبت پیش رفت. عنصر اصلی گفت‌وگو، مسائل بشردوستانه مرتبط با پناهندگان، از جمله خردسالان بود.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پیشتر گفته بود که این دو مقام درباره «وضعیت پیرامون درگیری در اوکراین و البته راه‌های احتمالی حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک» گفت‌وگو خواهند کرد.

پسکوف گفت که کرملین «از تلاش‌ها و ابتکارات واتیکان برای یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای بحران اوکراین بسیار قدردانی می‌کند.»

واتیکان روز سه‌شنبه اعلام کرد که هدف اصلی این ابتکار تشویق «رویکرد بشردوستانه» است که می‌تواند به حل و فصل این مناقشه کمک کند.

اوکراین اعزام هزاران کودک از این کشور به سمت روسیه در جریان جنگ ۱۶ ماهه را نقض حقوق بشر خوانده است. مسکو اما اتهاماتی مبنی بر کوچ دسته‌جمعی را رد کرده و می‌گوید در حال نجات کودکان از مناطق درگیر است.

براساس یکی از گزارش‌های سازمان ملل که روز سه‌شنبه منتشر شد، روسیه به بازداشت بیش از ۸۰۰ غیرنظامی که برخی از آنها کودک هستند، متهم است. براساس برآورد کی‌یف، حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ کودک از فوریه ۲۰۲۲ به شکلی «غیر قانونی» به روسیه یا شبه‌جزیره کریمه که به روسیه ضمیمه شده، انتقال یافته‌اند.