وزیر دفاع کوبا

به گزارش پایروس به نقل از فارس، وزیر دفاع کوبا در دیدار روز سه شنبه (دیروز) با همتای روس خود در مسکو اعلام کرد که آمریکا و برخی متحدانش باید به تاریخ درباره گسترش ناتو پاسخ بدهند.

«آلوارو لوپز میرا» درباره جنگ اوکراین گفت: «مواضع ایالات متحده مبنی بر ادامه گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه به نتایج غیرقابل پیشبینی منجر شد که باعث این منازعه شد و روسیه را مجبور کرد که عملیات نظامی ویژه را آغاز کند».

وی در حضور سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه ادامه داد: «در این چارچوب، روسیه نقشی برجسته در جنگ علیه فاشیسم ایفا می‌کند؛ چیزی که آنها هم اکنون تلاش می‌کنند به اروپا گسترش بدهند».

وزیر دفاع کوبا تصریح کرد: «ایالات متحده و برخی از متحدانش به طور مکرر از نیروی نظامی استفاده کردند، آنها برای دستیابی به تغییر سیاسی مدنظرشان به کشورهای مستقل تجاوز و در امور داخلی کشورهایی که با آنها اتفاق نظر ندارند، دخالت کرده‌اند؛ کشورهایی که مخالف تسلط (آمریکا و متحدانش) هستند و می‌خواهند از تمامیت ارضی و استقلالشان حفاظت کنند.

وی افزود: «کوبا با چنین سیاست مبتنی بر استانداردهای دوگانه مخالف است. تاریخ از ایالات متحده خواهد خواست که در قبال عواقب دکترین نظامی تجاورکارانه‌اش (در زمینه گسترش ناتو به) فراتر از مرزهای ناتو پاسخگو باشد؛ موضوعی که تهدیدی برای صلح، امنیت و ثبات بین‌المللی است».

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در دیدار با آلوارو لوپز میرا همتای کوبایی تاکید کرد که مسکو آماده کمک به هاوانا در شرایط تحریم‌های غیرقانونی تجاری و اقتصادی ایالات متحده علیه این کشور است.

وی افزود: روسیه و کوبا در دفاع از منشور ملل متحد و علیه جایگزینی آن با نظم نواستعماری مورد نظر غرب که به قیمت استثمار کشورهای تحت ستم و شکست کشورهای رقیب است، هم نظر هستند.

سفر وزیر دفاع کوبا و دیدار او با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در مسکو بعد از شورش اخیر و ناکام واگنر انجام شد. «یوگنی پریگوژین» رئیس گروه واگنر با وزیر دفاع روسیه اختلافات اساسی داشت و در آستانه شورش اخیر، خواستار برکناری و حتی اعدام او شده بود.