Resizer 16934226327301

به گزارش پایروس به نقل از موج، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نخستین دیدار خود در دمشق، عصر چهارشنبه با حسین عرنوس نخست وزیر سوریه دیدار و گفتگو گرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار سلام محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و دعوت وی از نخست وزیر سوریه برای سفر به تهران به منظور برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون عالی دو کشور را ابلاغ کرد و برگزاری این نشست را برای شتاب بخشیدن به روابط فیمابین مهم دانست.

وزیر

امور خارجه، سوریه را دوست، برادر و هم‌پیمان ایران و ایران را دوست دوران سخت سوریه خواند و بر ضرورت تقویت پیوندهای برادرانه میان دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان دیدار قبلی دو رئیس جمهور در دمشق و توافقات امضا شده میان دو کشور را نشان دهنده اراده و عزم بالای تهران و دمشق برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه همچنین سفر اخیر هیات عالی‌رتبه سوریه به تهران و ملاقاتهای مختلف انجام شده و تاکید مشترک بر ضرورت تسهیل تجارت، همکاری‌های بانکی، خط تولید خوردو، همکاری در زمینه انرژی شامل نفت، گاز و برق را مهم دانست و حمایت دو دولت برای اجرای این توافقات را حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به امضای سند جامع همکاری‌ها میان دو کشور در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به دمشق، آن را نقشه راه همکاری های جامع دو کشور دانست که می‌تواند تسهیل کننده تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مشترک مورد توافق باشد.

عضویت در بریکس ظرفیت بالای اقتصاد و قدرت دیپلماسی ایران را نشان می‌دهد

حسین عرنوس نخست وزیر سوریه هم در این دیدار با اشاره به اینکه دولت و ملت سوریه قدردان حمایت‌های ایران از سوریه است، گفت، روابط دو کشور ریشه دار، دوستانه و برادرانه است و ما به این روابط افتخار می‌کنیم.

وی افزود سوریه بر ۱۲ سال فشار و جنگ پیروز شد و اکنون دشمنان ملت سوریه در تلاش هستند که با تحریم و فشار اقتصادی بر سوریه، همچنان دولت و ملت سوریه را تحت فشار قرار دهند.

نخست وزیر سوریه یا اشاره به توافقات قبلی دو کشور در چارچوب دیدارهای مقامات عالی دو کشور از جمله در زمان سفر آیت‌الله رئیسی به دمشق، از روند اجرایی شدن این توافقات و روند اجرای پروژه های توافق شده اظهار خرسندی کرد.

وی از روند اجرای توافق اجرای نیروگاههای برق در سوریه توسط شرکت‌های ایرانی، بعنوان یک پروژه با اهمیت یاد کرد.

وی همچنین از نتایج سفر جمعی از تجار سوریه به ایران اظهار خرسندی کرد و افزود تلاش خواهیم کرد که افزایش اینگونه سفرها و دیدارهای متقابل، زمینه تقویت همکاری های فیمابین در زمینه های تجاری و اقتصادی را فراهم آورند.

وی همچنین عضویت ایران در گروه بریکس را تبریک گفت و آن را نشان دهنده ظرفیت بالای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قوت دیپلماسی آن دانست.

نخست وزیر سوریه همچنین از روند رو به پیشرفت روابط ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد و آن را به نفع منطقه دانست.

امیرعبداللهیان به‌منظور دیدار و تبادل نظر با مقامات سوریه، عصر چهارشنبه وارد دمشق پایتخت این کشور شد و در بدو ورود به فرودگاه دمشق، مورد استقبال معاون وزیر خارجه سوریه قرار گرفت.