170298238

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، شبکه روسیه الیوم امروز (سه شنبه) به نقل از منابع رسانه‌ای گزارش داد که نیروهای ائتلاف آمریکایی شمال شرق دیرالزور را مورد حمله هوایی قرار دادند.

این منابع گفتند که این بمباران مناطق «حطله» و «خشام» در شمال شرق استان دیرالزور را هدف قرار داد.

بر اساس این گزارش، پیشتر فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی اعلام کرده بود که نیروهای ائتلاف آمریکایی در پایگاه کونیکو در سوریه شامگاه دوشنبه مورد حمله یک موشک قرار گرفتند اما به ادعای او، این حمله خسارات جانی و مالی نداشت.

این درحالی است که خبرگزاری اسپوتنیک پیشتر از انفجارهای پیاپی در منطقه درپی این حمله موشکی خبر داده بود.

این خبر همزمان با اعلام ائتلاف آمریکایی مستقر در پایگاه کونیکو مبنی بر سرنگونی یک پهپاد در روستای الطابیه در حومه شرقی دیرالزور، منتشر شد.

میدان گازی کونیکو یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در دیرالزور در شرق سوریه است.

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه کردند.

مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) تحت حمایت آن‌ها در الحسکه و دیگر مناطق شمالی سوریه، همواره شاهد اعتراضات شهروندان سوری به حضور اقدامات تروریستی اشغالگران و شبه نظامیان علیه ساکنان این مناطق است.

دولت سوریه بارها تاکید کرده است که این شبه نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و حضور آنان غیر قانونی است.