ولادیمیرپوتین

به گزارش پایروس به نقل از روسیاالیوم، منابع روسی اعلام کردند که یک کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس حمایت قوی خود را از رهبری روسیه اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حمایت خود از حفظ مشروعیت و قانون در روسیه در پی شورش واگنر را اعلام کرد.

کرملین در بیانیه ای اعلام کرد که پادشاه بحرین در این تماس تلفنی، حمایت خود از اقدامات روسیه برای حفظ حاکمیت قانون و تضمین ثبات در کشور را اعلام کرده و بر اهمیت روابط بین بحرین و روسیه نیز تاکید کرد.

همچنین، طرفین گسترش همکاری فیمابین در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

پیش از این و در روز گذشته نیز شماری از رهبران جهان در تماس با پوتین، حمایت خود از روسیه در مقابل شورش واگنر را اعلام کردند.

روز گذشته هم تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفتگو کرده و بر حمایت خود از تحرکات رهبری روسیه درخصوص رخدادهای ۲۴ ژوئن تاکید کرده بود.

لازم به ذکر است که یوگنی پریگوژین، سرکرده گروه واگنر از مدتها قبل با مقامات بلند پایه ارتش و وزارت دفاع روسیه دچار اختلاف‏نظر شدید بود و آشکارا از نحوه اداره جنگ اوکراین انتقاد می‏کرد. پریگوژین مشخصاً از شویگو و گراسیموف، خشمگین بود و آنها را مسئول عدم حمایت ارتش از واگنر و شکست‏های خود قلمداد می‏کرد. پریگوژین روز شنبه بعد از شورشی که در اوج خود به اشغال مراکز نظامی شهر روستف منجر شد، در پی میانجیگری رییس جمهور بلاروس دست به مصالحه با مقامات کرملین زد و روز سه شنبه به همراه برخی از اعضای گروه به بلاروس رفت.