Resizer 16942284605441

به گزارش پایروس به نقل از نو اندیش، با اشاره به تنش زدایی میان ایران و آمریکا نوشت: مقامات غربی و تحلیلگران منطقه ای به کاهش سرعت غنی سازی اورانیوم ایران، کاهش حملات گروه های مورد حمایت این کشور به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، افزایش صادرات نفت و توافق مبادله زندانیان که به نظر می رسد نزدیک به اتمام است، اشاره می کنند. نشانه هایی که همه حکایت از عقب نشینی از رویارویی با دشمن دیرینه دارد.

 

اریک بروئر، معاون رئیس‌جمهور در حوزه تهدید هسته‌ای گفت: «به نظر می‌رسد تنش‌زدایی محدود و آزمایشی آغازشده، اما راه‌های زیادی وجود دارد که همه این‌ها می‌توانند از بین بروند، و مشخص نیست که در نهایت به کجا منجر می‌شود، حتی اگر ادامه پیدا کند.»

 

دو منبع آگاه معتقدند که به نظر می رسد این گرم شدن نسبی روابط دو طرف، هرچند محدود و شکننده، اما نتیجه تفاهم بین دو دولت باشد، تفاهمی که برای اجتناب از بحران در ماه های آینده طراحی شده است، این تنش زدایی همچنین درها را برای مذاکرات احتمالی بر سر برنامه هسته ای ایران باز

برای کاخ سفید، چنین ترتیبی زمان می‌خرد و از رویارویی احتمالی در طول مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ جلوگیری می‌کند. کارشناسان و مقامات سابق آمریکایی هم اعتقاد دارند این تنش زدایی برای تهران فرصتی جهت جلوگیری از تحریم‌های گسترده‌تر و  تمرکز بیشتر بر مشکلات داخلی خود فراهم می‌کند.

 

 

برچسب ها: