ایران و اوراسیا

به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، اخیرا  نشست هماهنگی دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا که قرار است ۱۳ تا ۱۶ آذرماه برگزار شود، از سوی سازمان توسعه تجارت برگزار شد. در این رابطه سید محمد صادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت، گفت: تلاش ما این است که نتایج به دست آمده از اقدامات ایران در زمینه‌های مختلف را با انعقاد قرارداد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا همزمان کنیم تا با تجارت آزادی که بین ایران و کشورهای اوراسیا شکل خواهد گرفت، از ظرفیت‌های به وجود آمده به صورت مشترک استفاده کنیم.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: اگر چه محوریت نمایشگاه آینده با ایران و اوراسیا خواهد بود، اما تلاش ما این است که این نمایشگاه تنها به حضور ایران و پنج کشور حاضر در قرارداد اوراسیا محدود نشود. به همین دلیل ما از کشورهای دیگری نیز در این زمینه دعوت خواهیم کرد.

او ادامه داد: نکته دیگر اینکه این نمایشگاه برخلاف نمایشگاه ایران اکسپو که تنها توانمندی‌های ایران را نشان می‌داد. دو طرفه است و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا به همراه ایران توانمندی‌های خود را نشان خواهند داد. به همین دلیل نمایشگاه آینده یک فرصت متفاوت برای ایران و کشورهای اوراسیا خواهد بود.

میرهادی سیدی – مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌ های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران – نیز در این نشست گفت: امیدواریم برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا مقارن با امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا باشد، گفت: همچنین امیدواریم این دو رویداد یکدیگر را تقویت کنند و احتمالا بعد از رویداد نمایشگاه و پیش از پایان سال جاری میلادی، موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا امضا خواهد شد.

به گفته وی پیش از اجرای این موافقت‌نامه ایران و اوراسیا، حجم تجارت فی مابین ۲.۵ میلیارد دلار بود و در حال حاضر به پنج میلیارد دلار رسیده است و نه تنها تجارت افزایش پیدا کرده، بلکه ترکیب تجارت هم از کالاهایی که به صورت سنتی دهه‌ها تجارت می‌شده است، به صورت معناداری تغییر پیدا کرده و سهم کالاهای صنعتی بیش از دو برابر شده است.

این مقام مسئول در ادامه عنوان کرد: با اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد که تعرفه ۸۷ درصد کالاها صفر خواهد شد، منتهی به افزایش تجارت می‌شود و این پیام در این نمایشگاه باید به تجار ایرانی و کشورهای عضو اوراسیا منتقل شود و تجارت در سایه تسهیلات ایجاد شده با این موافقت‌نامه افزایش یابد. در مورد تجارت خدمات در موافقت‌نامه صرفا هماهنگی‌هایی برای توسعه تجارت صورت گرفته و بعد از اجرای موافقت‌نامه، توافقاتی برای تسهیل تجارت این بخش صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ دومین دوره نمایشگاه اختصاصی اوراسیا ۱۶-۱۳ آذرماه در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود.