ترکیه به دنبال گردش تجاری 100 میلیارد دلاری با روسیه است

پس از تحریم‌های غرب علیه مسکو، دو کشور همکاری‌های اقتصادی خود را بیشتر کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه گفت که آنکارا و مسکو به تقویت روابط اقتصادی خود با هدف افزایش گردش مالی سالانه به 100 میلیارد دلار ادامه خواهند داد.

وی این اظهارات را در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست سران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در آستانه پایتخت قزاقستان بیان کرد.

اردوغان گفت: «در حال حاضر حجم تجاری ما با روسیه 55 میلیارد دلار است.

پوتین اعلام کرد که روابط بین دو کشور با وجود شرایط پیچیده جهانی به طور مداوم در حال توسعه بوده است. او گفت که مسکو و آنکارا پروژه های مشترک بزرگی را طبق برنامه دنبال می کنند.

در سال 2023، دو رهبر توافق کردند که سرمایه‌گذاری متقابل را ترغیب کنند و به تجار روسیه و ترکیه کمک کنند تا وارد بازار دو کشور شوند. همچنین توافق شده است که روبل روسیه به عنوان ارز تسویه حساب در تجارت دوجانبه، از جمله جهت پرداخت تامین گاز طبیعی روسیه، معامله شود.

حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در سال 2022 به دنبال اعمال تحریم های غرب علیه مسکو به بیش از 62 میلیارد دلار رسید. حجم تجارت به دلیل تهدید تحریم‌های ثانویه از سوی ایالات متحده، که به دنبال توقف جریان محصولاتی مانند ماشین‌آلات صنعتی و قطعات یدکی است که گفته می‌شود می‌تواند به ارتش روسیه کمک کند، اندکی کاهش یافته است.

مقامات ایالات متحده بارها ترکیه را به عنوان یک مرکز بالقوه برای فرار از تحریم ها معرفی کرده اند و برخی از مقامات غربی نگرانی خود را در مورد سوء ظن مبادلات تجاری بین شرکت های ترکیه و نهادهای تحریم شده روسیه مطرح کرده اند.

مسکو و آنکارا در حال حاضر روی چندین پروژه مرتبط با صادرات گاز طبیعی کار می کنند و قصد دارند به ایجاد روابط در بخش انرژی ادامه دهند.

تبلیغات