14011203000729 Test PhotoN

به گزارش پایروس به نقل از فارس، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ارتباط با نگهداری یک سند محرمانه پنتاگون درباره ایران متهم نشده است. 

وبگاه شبکه خبری «سی‌.بی‌.اس» گزارش داد که در ۳۷ فقره اتهامی که در کیفرخواست تنظیم‌شده علیه ترامپ صادر شده هیچ یک به نگهداری سند محرمانه پنتاگون با موضوع ادعایی «حمله به ایران» مربوط نمی‌شوند.

منابع آگاه به این رسانه آمریکایی گفته‌اند در این کیفرخواست به فایل صوتی اظهارات ترامپ در جولای ۲۰۲۱ در شهر «بدمینستر» در ایالت «نیوجرسی» اشاره شده اما او در ارتباط با آن متهم نشده است.

دادستان‌های فدرال آمریکا در هفته‌های گذشته اعلام کردند صدای ضبط‌شده‌ای از ترامپ دارند که او در آن اذعان می‌کند یک سند محرمانه پنتاگون با موضوع «حمله احتمالی به ایران» را بعد از ترک کاخ سفید نزد خود نگاه داشته است. 

یکی از دلایل اهمیت این فایل صوتی این بود که ادعاهای مکرر ترامپ را مبنی بر اینکه در نگهداری اسناد مرتکب جرمی نشده کاملاً زیر سوال می‌برد.

ترامپ بارها ادعا کرده بود هنگام خروج از قدرت تمامی اسنادی را که با خود برده را از حالت محرمانه خارج کرده بود و بنابراین، سندهای یافت‌شده از محل اسکان او غیرمحرمانه نبوده‌اند.

با وجود این، او در آن فایل صوتی که در اختیار دادستان‌های آمریکا قرار گرفته به صراحت اذعان می‌کند که سند مذکور کماکان محرمانه بوده است. 

شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید در این فایل صوتی که نسخه‌ای از آن در اختیار این رسانه قرار گرفته صدای ترامپ در جلسه‌ای در جولای ۲۰۲۱ شنیده می‌شود که خطاب به دستیارانش می‌گوید: «این [سند] کاملاً محرمانه است. این اطلاعات محرمانه است. به این نگاه کنید.»

او در ادامه اظهاراتش تصریح می‌کند: «موقعی که رئیس‌جمهور بودم می‌توانستم این سند را از حالت محرمانه خارج کنم ولی الان نمی‌توانم این کار را انجام دهم… جالب نیست؟»

هیئت منصفه یک دادگاه فدرال چند روز پیش علیه دونالد ترامپ در پرونده نگهداری اسناد محرمانه اعلام جرم کرد تا یک پرونده قضائی دیگر به کارنامه تنها رئیس‌جمهورِ ۲ بار استیضاح‌شده آمریکا اضافه شود.  در کیفرخواستی که منتشر شد مشخص شد علیه او در ۳۷ مورد اعلام جرم شده است.

نگهداری اطلاعات کشور، تلاش برای ممانعت از اجرای عدالت، مخفی‌سازی مفسدانه اسناد، مخفی‌سازی اسناد مرتبط با تحقیقات فدرال و بیان اظهارات غلط از جمله موارد اتهامی هستند که ترامپ با آنها روبرو شده است. 

محاکمه ترامپ تقریباً یک سال بعد از آن صورت گرفت که اف.بی.آی بعد از جستجوی محل سکونت ترامپ در عمارت «مار-ئه-لاگو» بیش از ۱۰۰ سند محرمانه کشف کرد. 

در کیفرخواست صادرشده از سوی «جک اسمیت»، دادستان ویژه پرونده نگهداری اسناد محرمانه اشاره‌هایی به جلسه جولای ۲۰۲۱ صورت گرفته و از جمله تصریح شده که این جلسه با حضور «یک نویسنده، یک ناشر و دو نفر از اعضای دفتر ترامپ» برگزار شده است. هیچ یک از این افراد مجوز امنیتی نداشته‌اند.

با وجود این، یک منبع آگاه به سی‌بی‌اس گفته است که ترامپ بابت نگهداری غیرقانونی این سند درباره ایران متهم نشده است.

طبق گزارش سی‌ان‌ان تحقیقات چندساله درباره نگهداری اسناد کاخ سفید توسط ترامپ به شناسایی بیش از ۳۰۰ سند محرمانه منجر شده که مهر محرمانه داشته‌اند. ۱۰۳ مورد از این سندها از منزل سال گذشته ترامپ در فلوریدا کشف شده‌اند.

چندین منبع مطلع از این تحقیقات پیش از این به سی‌بی‌‌اس گفته‌اند که دادستان‌ها اطمینان ندارند که سند مذکور درباره ایران هرگز شناسایی شده و تحویل دولت فدرال شده باشد.

در کیفرخواست اسمیت تصریح شده که ترامپ اطلاعات حساس دفاعی را به افرادی که فاقد مجوزهای امنیتی بوده‌اند نشان داده است.

دونالد ترامپ تا کنون به توجیه‌های متناقضی درباره این سند متوسل شده است. در مصاحبه چند روز پیش با فاکس‌نیوز، مجری از ترامپ پرسید: ««چرا این اسناد امنیتی و دفاعی مهم مثل طرح حمله به ایران را نگاه می‌داشتید؟»

ترامپ در پاسخ به این سوال ابتدا این توجیه را آورد که این اسناد و از جمله سند ایران را با عجله از کاخ سفید خارج کرده است. او گفت:  «مثل هر رئیس‌جمهوری من چیزهایی را از کاخ سفید بیرون بردم. درباره خودم، من با عجله از آنجا خارج شدم.»

با وجود این، او در ادامه مصاحبه طوری صحبت می‌کند که گویا خبر نداشته که جعبه اسنادی که با خودش به بیرون آورده حاوی سند محرمانه‌ای بوده که در آن طرح حمله به ایران تشریح شده بود. او گفت: «این جعبه‌ پر از انواع و اقسام وسایل بودند. پیراهن گلف، لباس، شرت ورزشی، کفش و خیلی چیزهای دیگر داخل آنها بود.»

او سپس در جواب مجری که پرسید که آیا می‌دانسته که سند مربوط به ایران هم داخل آن جعبه‌ها بوده گفت: «من خبر نداشتم. اما همه چیز از حالت محرمانه خارج شده بود.»

ترامپ به عنوان سومین و آخرین بهانه کلا وجود سند مذکور درباره ایران را انکار کرد. مجری فاکس‌نیوز از ترامپ پرسید: «طبق چیزی که در کیفرخواست شما آمده در فایلی که صدای شما ضبط شده، روز ۲۱ جولای ۲۰۲۱ گفته‌اید که سندی برای حمله به یک کشور دیگر در اختیارتان است که طرح آن را ارتش آمریکا برای شما آماده کرده است. این یادتان می‌آید؟»

ترامپ گفت: «سندی در کار نبود. کلی برگه دستم بود. من کپی‌های روزنامه‌ها و کپی‌های مجلات را داشتم.»

مجری فاکس‌نیوز در این بخش با قطع سخنان ترامپ گفت: «صدای شما هست. شما در آن صدای ضبط شده می‌گویید که این سند محرمانه است و بعد اضافه می‌کنید که وقتی رئیس‌جمهور بودید می‌توانستید آن را از حالت محرمانه خارج کنید ولی الان نمی‌توانید این کار را انجام دهید.»

ترامپ در پاسخ به اظهاراتی بی‌ربط متوسل شد و گفت: «چیزی که من گفتم این بود که الان نمی‌توانم آن را از حالت محرمانه خارج کنم چون دیگر رئیس‌جمهور نبودم.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه که مجری فاکس‌نیوز یادآوری می‌کند که برآیند اظهاراتش این است که یک سند محرمانه را با خود از کاخ سفید خارج کرده گفت: « بِرِد (نام مجری) گفتم که من می‌توانستم اسناد را از حالت محرمانه خارج کنم ولی آنکه سند نبود. هیچ سندی در کار نبود.»

پیش از این رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که اولین دادگاه ترامپ در ارتباط با پرونده موسوم به اسناد محرمانه روز ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) برگزار خواهد شد. ترامپ هدف اصلی طرح شکایت علیه وی را با انگیزه‌های سیاسی و تلاش جو بایدن به منظور خارج کردن او از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خوانده است. 

این دومین بار در سال جاری است که ترامپ برای تفهیم اتهام در دادگاه حاضر می‌شود. او در ماه آوریل هم در پرونده دیگری که مربوط به پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن است در دادگاهی در نیویورک تفهیم اتهام شده بود.

اتهامات در حالی علیه ترامپ مطرح شده‌اند که او گفته حتی در صورتی که محکوم شود هم برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ نامزد خواهد شد. با این حال نشانه‌هایی از تلاش‌های سیاستمداران جمهوری‌خواه برای فاصله گرفتن از او وجود دارد.