1573239 442

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای که در وب سایت رسمی کاخ سفید منتشر شده اعلام کرد واشنگتن، تحریم ها علیه مقامات دولت بلاروس را برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

در این بیانیه آمده است اقدامات و سیاست های افراد خاصی از دولت بلاروس و دیگر اشخاص، تهدیدات فزاینده و غیرمعمولی را بر امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده وارد کرده است.  

بلاروس به عنوان متحد مسکو، از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، همواره از مسکو حمایت کرده و به همین دلیل مقامات این کشور تحت تحریم های گسترده آمریکا و کشورهای غربی قرار گرفته اند.

چندی قبل الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در آستانه ضد حمله علیه نیروهای مسکو و سقوط 4 هواپیما بر فراز آسمان روسیه اعلام کرد که مینسک در حالت آماده باش کامل قرار گرفته است.

پیشتر نیز لوکاشنکو در مصاحبه با برنامه مستند تلویزیونی «مسکو.کرملین.پوتین» ابراز عقیده کرد که اگر نه اکنون، بالاخره روزی، درگیری نظامی روسیه و اوکراین رخ میداد و این مسئله اجتناب ناپذیر بود

لوکاشنکو گفت: «اگر این درگیری در ماه فوریه ۲۰۲۲ اتفاق نمی افتاد، بعداً قطعاً اتفاق می افتاد، ولی در شرایط بدتری برای روسیه، و البته برای بلاروس. بنابراین، روسیه با آغاز عملیات ویژه، موفق شد جلوتر عمل کرده و مانع از بدترین سناریو شد».