وزیر صنعت ژاپن روز سه‌شنبه گفت، تحریم‌های ایالات متحده بر پروژه گاز مایع (Arctic LNG 2) روسیه که سهامداران ژاپنی مجموعاً ۱۰ درصد از سهام آن را در اختیار دارند، تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، یاسوتوشی نیشیمورا، وزیر صنعت ژاپن این پروژه را در جهت تضمین تامین پایدار گاز طبیعی مایع (LNG) ژاپن که منابع انرژی قابل توجهی ندارد، مهم دانست و اعلام کرد دولت ژاپن واکنش مناسبی نشان خواهد داد تا به عرضه انرژی در کشورش آسیبی وارد نشود.

وی در نشستی خبری با بیان اینکه تاثیرپذیری این پروژه تاحدی اجتناب ناپذیر است، افزود: ما با کشورهای گروه هفت (G۷) برای بررسی کلی مساله و پاسخ مناسب به آن برای آنکه ثبات عرضه انرژی کشورمان آسیبی نبیند، گفت‌وگوخواهیم کرد.

آمریکا هفته گذشته، تدابیر گسترده‌ای را علیه مسکو به دلیل جنگ در اوکراین اعمال کرد و در جریان آن یک شرکت بزرگ فعال در توسعه، بهره‌برداری را هدف قرار داد که مالکیت یک پروژه عظیم در سیبری به نام Arctic LNG ۲ را در اختیار دارد.

شرکت روسی «نواتک» (Novatek) استخراج این طرح را برعهده دارد و شرکت تجاری ژاپنی Mitsui & Co و سازمان دولتی امنیت فلزات و انرژی ژاپن (JOGMEC) مجموعاً ۱۰ درصد از سهام را در اختیار دارند. هدف این پروژه صدور گاز طبیعی سرد به بازارهای جهانی است.

میتسویی پیشتر روز جمعه گفته بود که تاثیر تحریم ها بر این پروژه را بررسی خواهد کرد و «تدابیر مناسب را با همکاری سهامداران از جمله دولت ژاپن اتخاذ خواهد کرد.»

سهم ژاپن در این پروژه گاز طبیعی مایع شامل سرمایه‌گذاری، وام و تضمین‌ها تا پایان ماه سپتامبر (اواسط مهر)، ۲۴۹ میلیارد ین (یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) برآورد می‌شود.