Resizer 16977749809071

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، کیم این اظهارات را در دیدار روز پنجشنبه خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پیونگ یانگ بیان کرد.

کیم در این دیدار «تعهد تزلزل‌ناپذیر حزب و دولت ما برای اجرای کامل توافقات حاصله در نشست سران روسیه-کره را برای برقراری مناسبات طولانی‌مدت، باثبات و آینده‌نگرانه در عصر جدید مطرح کرد.»

وزارت خارجه روسیه درباره دیدار لاوروف و کیم که بیش از یک ساعت طول کشید، گزارش داد: لاوروف که روز چهارشنبه وارد پیونگ یانگ شد از کره شمالی به دلیل حمایت از روسیه در مساله اوکراین قدردانی کرد و به «حمایت کامل و همبستگی با رهبر کره شمالی» وعده داد.

دیدار لاوروف مقدمه ای برای دیدار پوتین از پیونگ یانگ است که همکاری ها با کره شمالی را افزایش داده است.

کیم و پوتین در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در روسیه دیدار کردند. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه دو کشور توافق کرده‌اند در ازای تامین تسلیحات از سوی پیونگ‌یانگ برای مسکو در حمایت از جنگ در اوکراین، روسیه امنیت غذایی این کشور را تامین و انتقال فناوری تسلیحاتی را به کره‌شمالی انجام دهد.

رهبران ۲ کشور هفته گذشته با ارسال نامه‌هایی به یکدیگر وعده دادند که روابط ۲ کشور را تقویت کنند.

رهبر کره شمالی در نامه خود از مذاکرات «جامع» با پوتین در جریان سفر به روسیه ابراز رضایت کرد و وعده داد که مناسبت ۲ کشور را به «اوج تازه‌ای» برساند.

پوتین نیز در نامه‌ای به کیم نوشت: یقین دارم که اجرای توافقنامه‌های ۲ کشور به توسعه بیشتر مناسبات سازنده دوجانبه و بهبود رفاه مردمان ۲ طرف و همچین تضمین امنیت و ثبات شبه‌جزیره کره و شمال شرق آسیا کمک خواهد کرد.