نفتعربستان

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایسنا، امین ماتی، رئیس هیات صندوق بین‌المللی پول در عربستان سعودی، در مصاحبه‌ای در واشنگتن گفت: تاثیر کاهش تولید بر بودجه و بر موقعیت خارجی عربستان، نسبت به آنچه پیش بینی کرده بودیم، مثبت است. بنابراین تاثیر قیمت، ضرر ناشی از کاهش تولید را جبران خواهد کرد.

قیمت نفت پس از بحران بانکی که در همه بازارها انعکاس پیدا کرد، اواسط مارس به پایین‌ترین حد ۱۵ ماهه رسید. اما پس از تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس برای کاهش تولید جدید به میزان بیش از یک میلیون بشکه در روز از ماه مه تا پایان سال ۲۰۲۳، نفت برنت در آوریل، به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه صعود کرد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، با کاهش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کرد.

درآمد نفتی عربستان سعودی سال گذشته به حدود ۳۲۶ میلیارد دلار رسید که درآمد بالایی بود و کمک کرد این کشور سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی را در میان کشورهای گروه ۲۰ داشته باشد. همچنین کمک کرد این کشور برای نخستین بار در حدود یک دهه گذشته، مازاد مالی پیدا کند.

صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد رشد اقتصادی عربستان سعودی امسال و سال آینده به ۳.۱ درصد در مقایسه با ۹ درصد در سال ۲۰۲۲  کاهش پیدا کند.

به گفته این مدیر صندوق بین‌المللی پول، تصمیم اوپک پلاس نشان داد که عربستان سعودی، ۸۰ دلار در هر بشکه را به عنوان کف قیمت نفت ترجیح می‌دهد.

ماتی اظهار کرد: هر چند نرخ رشد اقتصادی عربستان سعودی از کاهش تولید نفت متاثر خواهد شد اما این کاهش تولید بر توسعه غیرنفتی این کشور تاثیر نخواهد گذاشت زیرا رشد غیرنفتی تحت تاثیر تقاضای داخلی خواهد بود.

خوش بینی صندوق بین‌المللی پول برخلاف دیدگاه‌های دیگران نظیر بانک گلدمن ساکس است که پیش بینی کرده است دورنمای مالی عربستان سعودی، ضعیف شده و اکنون کسری معادل ۱.۲ درصد تولید ناخالص داخلی را در سال جاری پیش بینی می‌کند که کمتر از ۰.۲ درصد پیش بینی قبلی است.

بدون اعلام کاهش تولید، گلدمن ساکس برآورد کرده بود عربستان سعودی به میانگین قیمت نفت ۷۶ دلار نیاز دارد تا بودجه این کشور در سال مالی جاری متوازن شود. صندوق بین‌المللی پول دیدگاه خوش بینانه‌تری پیدا کرده و پیش از این قیمت سر به سر نفت برای عربستان سعودی را در مقایسه با ۸۴ دلار و ۶۰ سنت در سال ۲۰۲۱، حدود ۶۶ دلار تخمین زده بود.

عربستان سعودی برای تامین مخارج و اشتغالزایی و زیرساخت پرهزینه، همچنان به درآمد نفتی وابسته است. این کشور همچنین سرمایه بیشتری را برای توسعه اقتصادی به صندوق سرمایه دولتی و همچنین یک نهاد سرمایه گذاری دولتی دیگر منتقل کرده و این ارقام در بودجه آورده نشده است.

طبق محاسبات بلومبرگ اکونومیکس، عربستان سعودی برای تامین تمامی تعهدات هزینه که شامل پروژه‌های بزرگی نظیر ساخت شهر آینده گرای نئوم و حفظ ثبات قرارداد اجتماعی میان دولت و شهروندان است، به قیمت نفت بالای ۸۰ دلار و شاید نزدیک به ۱۰۰ دلار نیاز دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صندوق بین‌المللی پول مطمئن است اگر قیمت نفت دوباره کاهش پیدا کند، عربستان سعودی خیلی آسیب پذیر نخواهد بود زیرا در موقعیت بهتری برای اتکا به درآمدهای غیرنفتی و جبران هر گونه خسارت کاهش قیمت به بودجه از طریق بازبینی بعضی از تعهدات هزینه قرار دارد.