دانشگاه علوم‌پزشکی ایران

به گزارش پایروس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، دکتر مهدی مقتدایی در اولین جشنواره بین‌المللی‌سازی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران ضمن اعلام این خبر، خاطرنشان کرد: براساس آخرین رتبه‌بندی مؤسسه بین‌المللی تایمز ۲۰۲۳، دانشگاه علوم پزشکی ایران همانند چهار دوره قبلی در شاخص «تاثیر» توانسته است جایگاه برتر خود را برای پنجمین سال متوالی در بین دانشگاه‌های کشور حفظ کند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۳۰ دانشجوی ایرانی و خارجی در پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: از این تعداد ۷۴۷ نفر دانشجوی رشته پزشکی، یک هزار و سه نفر دانشجوی کارشناسی پزشکی (MBBS)، ۹۵ نفر دانشجوی دندانپزشکی و ۴۵۰ نفر دانشجوی داروسازی و حدود یکصد نفر دانشجوی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف هستند.

دکتر مقتدایی با اشاره به رشد ۱۹۰ درصدی درآمد پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، گفت: بعد از همه‌گیری کرونا و با وجود همه محدودیت‌های سیاسی، تفاهم‌نامه همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای غنا، قبرس، سوریه، عراق، نیکاراگوئه و قزاقستان اجرایی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه همکاری بین‌المللی با دانشگاه آزاد واحد امارات و بیمارستان ایرانیان در دوبی، پس از اخذ مجوز از شورای گسترش وزارت بهداشت به‌زودی دانشجوی پزشکی برای تحصیل در امارات پذیرش خواهیم کرد.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه مطالعه برای همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های فنلاند، سنگال، نیجریه، تونس، الجزایر، ترکمنستان و عمان آغاز شده، افزود: بر اساس مطالعه  نیاز بازار دانشجویی منطقه، رشته کارشناسی‌ارشد نانوفناوری دارویی در دانشکده داروسازی پردیس بین‌الملل راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به ایجاد پردیس‌های جدید با استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها، گفت: در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، برخی کلاس‌های دانشجویان ایرانی در دانشگاه آزاد شهرقدس برگزار شد و با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه علوم‌پزشکی آبادان امضاء شده، از مهر سال جاری نزدیک به ۱۰۰ دانشجوی عراقی را برای تحصیل در این شهر مرزی جذب خواهیم کرد.

دکتر مقتدایی از مراحل پایانی فرآیند راه‌اندازی اولین شعبه دانشگاه علوم پزشکی ایران در کشور غنا خبر داد و افزود: پذیرش دانشجو در این شعبه با رشته‌های پرستاری و مامایی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد آغاز می‌شود.

وی در پایان اظهار کرد: بین‌المللی‌سازی مراقبت اولیه سلامت با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در حال انجام است و برای این منظور یکی از مراکز بهداشتی بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت آماده خواهد شد تا دفتر سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی که به دنبال آموزش افراد در این زمینه است، از این ظرفیت استفاده کند.

اولین جشنواره بین‌المللی‌سازی، روز سه‌شنبه، ۲۳ خرداد به منظور تقدیر از برترین‌های دانشگاه علوم‌پزشکی ایران در عرصه بین‌المللی‌سازی برگزار شد.