1000897

کارشناسان سرمایه معتقدند که در ایران ۴ بازار کلاسیک و معتبر فعال است، اما کدامیک برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

بازار سهام، طلا، ارز و بازار املاک و ساختمان، این ۴ بازار را تشکیل می دهند که هر کدام در شرایط خاصی می توانند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری باشند.

به گزارش پایروس نیوز به نقل از خبر آنلاین، محمدعلی دهقان دهنوی کارشناس بورس اظهار کرد: اصولا مردم دو دسته هستند: آنهایی که مازاد درآمد نداشته و امکان پس‌انداز ندارند و دسته دوم امکان پس‌انداز از کسب و کار خود را دارند و می‌توانند مازاد حقوق و درآمد خود را یا در کسب و کار دیگری یا در بازارهای اصلی و کلاسیک سرمایه‌گذاری کنند.

 

به گفته دهقان دهنوی، در سال‌های اخیر برخی از بازارها مانند رمزارزها نیز محل سرمایه گذاری افراد شده اند. همچنین، برخی از افراد ترجیح می‌دهند با خرید برخی از کالاهای تولیدی همچون خودرو پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنند و برخی دیگر از مردم نیز پس‌انداز خود را در سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می کنند.

وی در این خصوص یادآور شد: اگر بانک‌ها این سپرده‌ها را مستقیما صرف تولید و تامین مالی شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی و دولتی تولیدی کنند مردم توانسته‌اند از این طریق هم در رونق تولید سهیم شوند و هم به توسعه اقتصادی کشور کمک کنند، اما مشکل سود بانکی این است که کمتر از تورم است و مردم در بلند مدت از اقتصاد کلی کشور عقب می‌افتند، البته حسن سپرده بانکی این است که مردم نگرانی از ضرر ندارند.

 

مخرب ترین بازار سرمایه گذاری  ارز است

وی ادامه داد: ارز مخرب ترین بازار است، سرمایه گذاری در این بازار باعث می‌شود مردم پول خود را با وام با بهره صفر درصد در اختیار کشور خارجی قرار دهند و نه تنها  در بلندمدت شاهد رشد در بازار ارز نیستند، بلکه از رشد اقتصادی هم عقب‌تر می مانند، همچنین به مردم توصیه می شود به خاطر منافع شخصی و ملی در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند.

 

دهقان دهنوی با اشاره به علاقمندی مردم به سرمایه گذاری در مسکن و املاک، اظهار کرد: اگر این سرمایه گذاری با افزایش قیمت مسکن و افزایش تقاضا رو به رو نشود، مستقیما در بلندمدت باعث رونق تولید می شود.

افزایش بازار سهام، موجب تورم نمی شود

به گفته این کارشناس، در بازار سهام حتی اگر قیمت ها افزایش یابد این موضوع اثری بر تورم ندارد، همچنین، بازار سهام هم برای منافع شخصی افراد و هم منافع اقتصادی کلان مناسب ترین بازار است.

بهترین سرمایه گذاری در بازار سرمایه، سرمایه گذاری غیرمستقیم است که مردم می توانند سرمایه شان را به شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری که مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار دارند و مورد نظارت این سازمان قرار می گیرند، تحویل دهند. این شرکت ها و صندوق ها افراد متخصص، آگاه به بازار بورس و باتجربه فعالیت دارند و مردم می توانند به آنها اعتماد کنند.

این کارشناس بورس افزود: تجربه و امارها نشان می دهد در بلند مدت، بازار سهام بالاترین بازدهی را دارد.

برچسب ها: