1440x810 cmsv2 ac262f6b 5f14 5797 b5e4 0e3404824cdd 7536418

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از نشریه اینفوبائه، لولا داسیلوا رئیس‌جمهوری برزیل پس از اظهارات اخیر خود در مورد نقش آمریکا در جنگ اوکراین و انتقادهای کاخ سفید، در دیدار با کلاوس یوهانیس همتای رومانیایی خود تاکید کرد دولت برزیل نقض تمامیت ارضی اوکراین توسط روسیه را محکوم و در عین حال از مذاکره برای پایان دادن به این درگیری دفاع می‌کند.

لولا داسیلوا تصریح کرد: ایجاد گروهی از کشورهایی که به روسیه و اوکراین کمک کنند تا بر سر میز مذاکره صلح بنشینند، نیاز فوری است. ما از راه حل سیاسی مذاکره دفاع می‌کنیم.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه در واکنش به اظهارنظرهای لولا داسیلوا مبنی بر اینکه اعضای ناتو باعث طولانی شدن این جنگ هستند، به خبرنگاران گفت: برزیل بدون توجه به واقعیت‌ها، اظهارات روسیه و چین را طوطی‌وار تکرار می‌کند.

وی پیام لولا در مورد جنگ را عمیقا مشکل‌ساز توصیف کرد.

سِلسو آموریم مشاور داسیلوا در امور بین‌الملل اما اظهارات سخنگوی کاخ سفید را پوچ توصیف کرد.

این دیپلمات برزیلی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی گلوبونیوز تاکید کرد برزیل در طول تاریخ، موضعی یادآور جنبش عدم تعهد را در قبال قدرت‌ها حفظ کرده است و این نباید با بی‌تفاوتی اشتباه گرفته شود.

او همچنین بر انتقاد خود از متحدان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای تسلیح اوکراین و دادن امید کاذب به کی‌یف مبنی بر شکست روسیه در میدان نبرد تاکید کرد.

این مشاور ارشد ریاست جمهوری برزیل در مصاحبه با روزنامه فولها د سائوپائولو نیز گفت که درگیری در اوکراین از طریق ارسال سلاح به کیف و تحریم‌های ضد روسیه قابل حل نیست.

وی گفت: تقویت قدرت نظامی یک کشور یا اعمال تحریم‌ها بر کشور دیگر کمکی به دستیابی به صلح نمی‌کند. این اقدامات برای گفت‌وگو مفید نیست و شرایطی در جهت تسهیل مذاکرات ایجاد نمی کند. بنابراین، به صورت عمدی یا غیر عمد فقط درگیری را طولانی می‌کند.

این دیپلمات برزیلی بر احترام کشورش به منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

برزیل روز دوشنبه میزبان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در آغاز تور آمریکای لاتین هیات روسی بود.

لولا داسیلوا هفته گذشته نیز در سفر به چین و امارات متحده عربی تصریح کرد آمریکا باید تشویق جنگ را متوقف و صحبت در مورد صلح را آغاز کند.

به عقیده رئیس‌جمهوری برزیل، ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی روسای جمهوری روسیه و اوکراین، تا زمانی که اروپا و ایالات متحده با ارسال سلاح در ادامه این جنگ نقش دارند، ابتکار عمل دستیابی به صلح را گردن نمی‌نهند.

داسیلوا خاطر نشان کرد: من پیشتر ایجاد نوعی جی‌۲۰ (G۲۰) برای صلح را پیشنهاد دادم. به دنبال بحران (مالی) ۲۰۰۸، به سرعت در تلاش برای نجات اقتصاد، جی‌۲۰ را ایجاد کردیم؛ اکنون نیز ایجاد جی‌۲۰ دیگری برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح مهم است.