به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، قهرمانی، فوق دکتری مهندسی شیمی در نشست «توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر و بومی‌سازی تجهیزات، فرصت‌ها و چالش‌ها» که در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر و بهره‌وری برق برگزار شد، با بیان اینکه تکنولوژی تولید برق از حرارت خورشیدی و ذخیره‌سازهای انرژی پس از یک دوره مجدداً در دنیا مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: فناوری تولید برق با استفاده از حرارت خورشیدی از مزایایی مانند قابلیت اتصال شبکه، قیمت مناسب‌تر نسبت به سایر انرژی‌های تجدیدپذیر، قابلیت ذخیره‌سازی بهتر، عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای، ایجاد اشتغال و امنیت انرژی بهتر برخوردار است و به همین دلیل مجدداً مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در این فناوری نور خورشید را با استفاده از آیینه‌های تخت یا دیش مانند بر روی لوله‌های جاذب یا برج حرارتی متمرکز می‌کنند و حرارت سیال را برای تبدیل به بخار و تولید برق بین ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌دهند.

قهرمانی درباره سابقه استفاده از فناوری تولید برق از حرارت خورشید، اظهار کرد: این فناوری برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ به دنیا معرفی شد، ولی تا سال ۲۰۰۰ که قیمت سوخت‌های فسیلی کاهش یافت، از اولویت خارج شد. ۶ سال بعد با تلاش‌هایی که در اسپانیا و آمریکا انجام شد، دوباره با در نظر گرفتن مشوق‌هایی مورد توجه قرار گرفت، به طوری که تا سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰ گیگاوات نیروگاه فعال تولید برق از حرارت خورشید در جهان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه برج حرارتی، یکی از اشکال استفاده از این فناوری است که در سال ۲۰۱۰ مورد استفاده قرار گرفت، افزود: در حال حاضر اسپانیا و آمریکا بیشترین سهم را از تولید برق با حرارت خورشیدی به خود اختصاص داده‌اند. کشورهای خاورمیانه و آفریقا هم با توجه به شرایط جغرافیایی وارد این بازار شده‌اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره اهمیت توجه به میزان تابش مستقیم خورشید برای سرمایه‌گذاری در این بخش، گفت: میزان تابش مستقیم خورشید برای توسعه این فناوری باید بیش از ۲۱۰۰DNI باشد تا تولید برق از حرارت خورشید صرفه اقتصادی داشته باشد، در غیر این صورت باید فناوری‌هایی مانند فتوولتاییک در اولویت قرار گیرد.

قهرمانی با بیان اینکه هزینه تولید برق از فناوری حرارت خورشیدی از سایر فناوری‌ها مانند فتوولتاییک کمتر است، افزود: به همین دلیل توجه جهان به این فناوری دوباره جلب شده است.

وی درباره ظرفیت تولید برق از حرارت خورشید در مناطق مختلف جهان، گفت: طبق تحقیقات این فناوری می‌تواند تمام برق مورد نیاز کشور آمریکا را تأمین کند. در خاورمیانه و شمال آفریقا هم این فناوری می‌تواند علاوه بر تأمین ۱۰۰ برابر برق مورد نیاز کشورهای این مناطق، برق مورد نیاز اتحادیه اروپا را نیز تأمین کند، به همین دلیل از ارزش بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

این فوق دکتری مهندسی شیمی درباره ظرفیت ایران برای تولید برق از حرارت خورشید هم اظهار کرد: میزان تابش خورشید در استان‌هایی چون فارس، یزد، اصفهان، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بیش از ۲۱۰۰ DNI است و قابلیت سرمایه‌گذاری در این مناطق وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ذخیره‌سازهای حرارت در این فناوری، گفت: نسل‌های اول ذخیره‌سازها در این فناوری روغن است و در نسل‌های بعدی نمک و ذرات جامد هستند که قابلیت تولید برق بیشتری را در هنگام نبود نور خورشید ایجاد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *