15787885 383

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرگزاری راشا تودی، ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای دفاع بیولوژیکی، هسته‌ای و شیمیایی روسیه خطاب به اعضای مجلس دومای دولتی این کشور گفت: مطمئن شده‌ایم که آمریکا در پوشش «تضمین امنیت زیستی جهان» آزمایش‌هایی دو منظوره برای تولید اجزای سلاح‌های بیولوژیکی در اوکراین انجام داده است، در نزدیکی خاک روسیه.»

او گفت که ارتش روسیه در پی مصاحبه با چندین شاهد عینی و بررسی ۲۰۰۰ صفحه سند یافته شده در خرسون، دونتسک و لوهانسک به این نتیجه رسیده است. این تحقیقات همچنین شامل یک کارگروه پارلمانی و مقامات اجرای قانون فدرال روسیه بوده است.

مسکو از ابتدای جنگ اوکراین ادعاهایی در مورد وجود شبکه گسترده‌ای از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی مخفی با بودجه آمریکا در اوکراین را مطرح کرده و از آن زمان تاکنون بارها مجموعه‌هایی از «اسناد» را در این مورد منتشر کرده است. دولت آمریکا در ماه مارس سال گذشته وجود این آزمایشگاه‌ها را تایید کرد، اما تاکید کرد که اهداف نظامی را دنبال نمی‌کنند. این در حالی است که بخش عمده بودجه آن‌ها از طریق پنتاگون تامین می‌شود.

کریلوف همچنین با بیان اینکه افراد مشخصی در این زمینه در آمریکا و اوکراین شناسایی شده‌اند، گفت: هیچ‌کس، حتی کشورهای غربی هم اصالت اسناد منتشر شده را انکار نکرده است.

روسیه در اکتبر گذشته موضوع آزمایشگاه‌های زیستی را به سازمان ملل برد و خواستار تحقیقات بین‌المللی در این زمینه شد. با این حال، این پیشنهاد توسط شورای امنیت رد شد چرا که آمریکا، انگلیس و فرانسه به آن رای منفی دادند.