IMG 20230917 102943 370

به گزارش خبرنگار پایروس، فرشاد مؤمنی در خصوص توسعه همه‌جانبه، به مشارکت مردم اشاره کرد و گفت: «ما نیازمندیم تا در این کشور پرچم توسعه‌خواهی را به اهتزاز دربیاوریم و اگر این اقدام نشود، روندهای معطوف به انحطاط، شتاب غیرعادی‌تری پیدا خواهد کرد. باید از مردم در برنامه‌های اقتصادی استفاده شود و به این ترتیب از میزان فساد کاسته شود و شاهد رونق اقتصادی باشیم. اگر مردم در صحنه‌های اقتصادی به صورت شفاف حضور داشته باشند هیچ پنهان‌کاری و موضوع غیرشفافی وجود نخواهد داشت.»

مؤمنی بر بحران مشارکت اقتصادی مردم در سرنوشت اقتصادی تأکید کرد و در ادامه افزود: «بررسی آمارهای سرشماری از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵، حاکی از آن است که در کل این دوره بسیار طولانی همیشه چیزی نزدیک به دو- سوم جمعیت در سنین مشارکت ایران، هیچ نقشی در تولید ملی نداشته‌اند و این عدد و رقم واقعاً وحشتناک است. باید تحقیقات لازم انجام شود که چگونه مناسبات مبتنی بر مشارکت‌زدایی، از مسائل مهم و سرنوشت‌سازی مانند اشتغال هم مشارکت‌زدایی می کند.»

این اقتصاددان برای رسیدن به موفقیت، شناخت الویت‌ها را مهم دانست و ادامه داد: «با توجه به گزارش مرکز پژوهش های مجلس، گویی نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی و قدرت تشخیص اولویت‌هایش را از دست داده و کارشناسان، اینجا و آنجا، با دلسوزی مسائلی را هشدار می‌دهند ولی این امر واکنشی در پی ندارد. در این گزارش، کاستی‌های نرخ رسمی بیکاری گوشزد شده و نشان داده شده که نرخ واقعی بیکاری در کشور، خیلی بیشتر از چیزی است که به طور رسمی اعلام می‌شود. ولی واقعاً چرا هیچ تلاشی برای برطرف کردن آن دیده نمی‌شود. باید اولویت‌ها بشناسیم تا بتوانیم در همه زمینه‌ها موفق شویم »
مؤمنی به موضوع مسئولیت‌پذیری و مسئولیت‌گریزی اشاره و تصریح کرد: « چند ماه پیش، صندوق بین‌المللی پول، در مورد مسئولیت‌پذیری در قبال امور حاکمیتی، در گزارشی اعلام نمود که در پایان سال ۲۰۲۲، فقط ۵ کشور در دنیا وجود دارند که میزان مسئولیت‌گریزی آنها در امور حاکمیتی از ایران کمتر است! با توجه به این آمار، اگر رسانه‌های ما، فهرست کشورهایی که از این نظر دارای اوضاع بهتری هستند را منتشر کنند، به عمق فاجعه و شرم‌آور بودن آن پی خواهیم برد! اما متأسفانه ما در بیشتر مواقع از موضوعات مهم، اصلی و کلیدی دور شدیم که همان مسئولیت‌گریزی را معنا می‌دهد اگر این‌طور باشد، با موفقیت فاصله خواهیم داشت.»