ارزش بازار محصولات پتروشیمی؛ افزایش بالای ۹۰۰ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۳۰

به گزارش پایروس، بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقات بازار «ونتیج»، ارزش بازار محصولات پتروشیمی تا پایان سال ۲۰۲۳ به حدود ۹۱۷ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) محصولات پتروشیمی تا پایان سال ۲۰۲۳ حدود ۶ درصد خواهد بود و این در حالیست که ارزش بازار این صنعت مهم در سال ۲۰۲۲ اندکی بیش از ۵۸۴ میلیارد دلار برآورد شده است که با این حساب، تا پایان سال ۲۰۲۳ می بایست شاهد افزایش حدودا دو برابری بازار محصولات پتروشیمی باشیم.

به گفته ونتیج، در دسترس بودن مواد اولیه، تغییرات تقاضای جهانی، پویایی های ژئوپلیتیکی، و پیشرفت های فناوری نقش های محوری در زمینه میزان تقاضا و رشد ارزش بازار این صنعت ایفا می کنند.

در گزارش ونتیج آمده است: ترکیب و کیفیت نفت خام و گاز طبیعی تعیین شده برای پالایش، به طور قابل توجهی محدوده خوراک پتروشیمی را شکل می دهد و عناصر حیاتی مانند اتان، پروپان، بوتان و بنزن را در بر می گیرد.

این عوامل قدرت تغییر هزینه ها و حاشیه سود را برای تولیدکنندگان پتروشیمی دارند. به طور قابل توجهی، تغییرات در فراوانی نفت خام سبک می‌تواند باعث ایجاد اثرات موجی شود و به طور بالقوه تولید الفین‌های سبک‌تر مانند اتیلن را که به عنوان یک عنصر حیاتی برای تولید پلاستیک است را محدود نماید.