Resizer 16947996537961

به گزارش پایروس به نقل از فارس ، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه اجلاس «مجاهدان در غربت» در دانشگاه دامغان اظهار کرد: در خصوص اقدامی که اخیراً سه کشور اروپایی انجام داده‌اند، باید توجه کرد که مسیر همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خوبی پیش می‌رود و ارتباط خیلی نزدیکی با «رافائل گروسی» (مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) برقرار شده است.

وی تصریح کرد: مسؤولان سازمان انرژی اتمی ایران در ماه‌های گذشته پیشرفت‌های خیلی خوبی را در مذاکره و همکاری‌های دو طرف با آقای گروسی ثبت کرده‌اند.

وزیر امور خارجه گفت: متأسفانه سه کشور اروپایی به دنبال این هستند تا با اعمال فشارهای کاذب، فرار رو به جلو داشته باشند؛ چراکه آنها به تعهداتشان عمل نکرده‌اند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: زمانی که دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور پیشین آمریکا) از برجام خارج شد، انتظار می‌رفت اروپایی‌ها بر تعهداتشان باقی بمانند؛ ولی آنها با زمان بازی کردند و این امر را عاملی قرار دادند تا حتی یک گام هم نسبت به اجرای تعهداتشان برندارند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها طرفی بوده که تاکنون به تعهداتش عمل کرده و بر مبنای متن برجام، هر مقدار که طرفین مقابل کارشکنی کنند و از تعهداتشان فاصله بگیرند، جمهوری اسلامی ایران هم اقدامات خود را انجام خواهد داد.

وزیر امور خارجه گفت: در عین حال، ما قانون مجلس شورای اسلامی را پیش روی داریم که نسبت به این مسأله تکلیف را روشن کرده و دولت کاملاً در آن چارچوب، گام‌های مناسب و متناسب را اتخاذ خواهد کرد.

 

تحریم‌ها بیشتر به «جوک» تبدیل شده است

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکایی‌ها علیه کشورمان تصریح کرد: تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها این روزها علیه کشورمان اعمال می‌کنند، بیشتر به «جوک» تبدیل شده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: وقتی به لیست‌های تحریمی دقت می‌کنید، اسامی افرادی که هفت تا ۱۰ سال پیش فوت کرده‌اند، همچنان در فهرست تحریم‌های آمریکایی‌ها قرار داده می‌شود.

وی تصریح کرد: تصور می‌کنیم آمریکایی‌ها خودشان هم از این بازی مسخره خسته شده‌اند و به‌سوی چنین شیوه‌هایی روی آورده‌اند؛ اما باید بدانند که ما هیچ اقدامی را بدون پاسخ نخواهیم گذاشت.

وزیر امور خارجه گفت: طرف مقابل را دعوت می‌کنیم تا توجه داشته باشد که نمی‌شود با یک دست درخواست مذاکره و گفت‌وگو و بازگشت به برجام را ارائه دهند و از ایران انتظار داشته باشند و از طرف دیگر، با تکرار و ادامه سیاست‌های نادرست ترامپ بخواهند فشارها را بر ایران افزایش دهند.

امیرعبداللهیان گفت: تحریم‌های تکراری و بی‌اثر هیچ تأثیری روی اراده و اهتمام جمهوری اسلامی ایران ندارد؛ اما نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها دست از ریاکاری خود برنمی‌دارند؛ گرچه ما به آنها توصیه می‌کنیم که در مسیر درستی حرکت کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کند؛ مادامی که طرف مقابل در مسیر دیپلماسی و در راستای رسیدن به اهداف و منافع مشترک گام بردارد