مجید چگنی

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، مجید چگنی امروز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در حاشیه دومین روز از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه در دولت سیزدهم شاهد جهش خوبی در حوزه های مختلف به ویژه صنعت نفت به وجود امده است، افزود: در صنعت گاز شاهدیم با تلاش و فعالیت های مستمر و جهادگونه توانستیم ماموریت ها و مسئولیت های خود را به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: امسال نیز پروژه های زیادی داریم که توسعه صنعت گاز کشور را به دنبال خواهد داشت.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه سال گذشته چالش اصلی تامین سوخت زمستانی بود، گفت: با همکاری مردم توانستیم زمستان سخت را که در ۲۵ سال گذشته کم نظیر بود، با تامین پایدار گاز پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه مصارف گاز در بخش خانگی رشد زیادی داشت و ناتراری را تشدید کرد، افزود: ناترازی بالغ بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب در روز است و این ناترازی نیازمند اتخاذ تصمیمات خاص است.

چگنی با اشاره به برنامه ششم توسعه، ادامه داد: بر اساس این برنامه، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب باید گاز را به شبکه تزریق کنیم اما این عدد در سال گذشته با تمام ظرفیت ۸۵۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی تصریح کرد: اگر برنامه های بالادستی به درستی پیش می رفت، این اختلاف ۴۰۰ میلیون متر مکعبی ایجاد نمی شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه باید مدیریت مصرف انجام شود، گفت: با تکالیف مجلس بحث بهینه سازی در دستور وزارت نفت قرار دارد و این در حالی است که بحث بهسنه سازی موضوعی فرا بخشی است.

وی افزود: بیشتر مصارف و شدت مصرف انرژی در بخش مسکن،‌صنعت، نیرو و کشاورزی است و خارج از مسئولیت های وزارت نفت قرار دارد.

چگنی با تاکید بر اینکه صنایع اغلب انرژی بر است، ادامه داد: در بخش مسکن نیز الگوی مناسبی برای توسعه مسکن نداریم و با وجود مبحث ۱۹، شاهد این هستیم که ساختمان ها از الگوی استاندارد پیروی نمی کنند. همچنین هدر دهی در بخش کشاورزی نیز بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: در بخش نیروگاهی بر اساس تکالیف قانونی باید راندمان نیروگاه ها افزایش پیدت کند اما اقدام خوبی در این زمینه انجام نشده است و این موارد خارج از اراده وزارت نفت است و سیاست گذاران کشور باید اقدام کنند زیرا تنها راه حل ناترازی، بهینه سازی مصرف است.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: وزارت نفت نیز برنامه های خوبی را در این زمینه آغاز کرده و امیدواریم گام های خوبی را در این زمینه برداریم.

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته میانگین دما ۲ درجه پایین تر از سال ۱۴۰۰ بود و بخش خانگی رشد ۸ درصدی مصرف را تجربه کند، گفت: در سالرجاری پروژه های مهمی را در دستور کار داریم.

چگنی به اولویت های شرکت گاز در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: تکمیل و بهره بررداری از طرح های نیمه تمام اولویت دار، اهتمام ویژه در بهینه سازی مصرف، تولید حداکثری گاز، توسعه تجارت گاز و افزایش درامدهای ارزی کشور، توجه به ساخت داخل و استفاده از توان شرکت های دانش بنیان، پیگیری و تنظیم آیین نامه های سال ۱۴۰۲ و … جزو این طرح ها است.

وی با اشاره به اینکه ۵ طرح ذخیره سازی که در سال های گذشته در اولویت قرار نداشتند را فعال کردیم که ۲ طرح فعال شده است، ادامه داد: از آن جمله می توان به طرح شوریجه دی اشاره کرد که برداشت گاز را به ۲۰ میلیون متر مکعب می رساند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: همچنین طرح سراجه ۲ که طرفیت ذخیره سازی را از یک میلیارد متر مکعب به ۱.۵ میلیارد متر مکعب افزایش خواهد داد. طرح های بعدی ذخیره سازی های رو زمینی است.

وی گفت: ایجاد ذخایر گاز روزمینی در کنار صنایع و نیروگاه ها برای عبور از زمان اوج مصرف از اقدامات مهم دیگر است. همچنین طرح های جمع آوری گاز مشعل در حال انجام است و مزایده جمع آوری گازهای مشعل برگزار شده که نتیجه آن به زودی مشخص خواهد شد.

به گفته چگنی، برای تقویت شبکه گاز در مناطق شمال شرق نیز اولویت بعدی است که قرارداد آن امضا شده است.

وی با بیان اینکه تعمیرات اساسی پالایشگاه های گازی نیز در اولویت است، افزود: امیدواریم پالایشگاه ها و سایر تاسیسات در برنامه و زمان پیش بینی شده تعمیرات اساسی را پشت سر گذارند.

چگنی ادامه داد: در سال گذشته اصلاحیه مصوبه شورای اقتصاد به هدف تعیین شرکت ملی گاز به عنوان متولی تعویض ۴.۱ میلیون بخاری تعیین شد که نقش مهمی در بهینه سازی مصرف خواهد داشت.