ارزدیجیتال

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، گزارش جدید شرکت بلاکچینی TRM Labs که در تاریخ بیست و هشتم ماه ژوئن منتشر شده است، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ میلادی، مجموع ۷.۸ میلیارد دلار در طرح‌های هرمی و پانزی از کاربران سراسر جهان دزدی شده است.

همچنین، ۱.۵ میلیارد دلار نیز صرف فعالیت‌های غیرقانونی در دارک‌نت شده است. مبلغ ۳.۷ میلیارد دلار نیز طی حمله‌های هکری و رخنه‌های امنیتی از بین رفته است. این پلتفرم تحقیقاتی با بررسی ۴۰ نوع کلاهبرداری از طریق رمز ارزها، به ارائه گزارشی جامع درباره حجم فعالیت‌های غیرقانونی توسط رمز ارزها پرداخته است.

افزایش کلاهبرداری در فضای رمز ارزی

در مجموع می‌توان گفت که مبلغ ۹.۰۴ میلیارد دلار به شکل رمز ارز به طرح‌های کلاهبرداری مالی در سال ۲۰۲۲ میلادی ارسال شده است. با وجود افت قیمت رمز ارزها در این سال، فعالیت‌های غیرقانونی در این فضا، روند نزولی پیدا نکرده است.

مراکز کلاهبرداری غالبا از روش‌های مانند عرضه اولیه توکن (ICO)، اوراق ثبت نشده و یا پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری تقبلی برای فریب دادن کاربران استفاده می‌کنند. طرح‌های سرمایه‌گذاری کلاهبرداری در سال ۲۰۲۲ با رشد ۲۰۰ درصدی از ۹۰۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به ۲.۵۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است.

همچنین، بر اساس اعلام این مرکز، ۴۰ درصد از حجم ورودی به طرح‌های کلاهبرداری سرمایه‌گذاری در سال گذشته میلادی، بر روی بلاکچین ترون و غالبا از طریق استیبل‌کوین تتر بوده است. این رقم در سال ۲۰۲۱ میلادی معادل ۱۷ درصد بوده است.

بزرگترین طرح‌های پانزی رمز ارزی سال ۲۰۲۲

بزرگترین طرح‌های پانزی رمز ارزی سال ۲۰۲۲، فورسج (Forsage) و Trade Coin Club بودند. طرح فورسج به کاربران وعده سودهای هنگفت از طریق قراردهای هوشمند بایننس کوین و اتریوم داده بود و موفق به سرقت ۹۷۴ میلیون دلار از کاربران شد.

طرح Trade Coin Club نیز با وعده سودهای هنگفت از طریق صرافی رمز ارزی خود کرد و موفق شد از ۱۰۰ هزار کاربر خود، مبلغ ۲۹۵ میلیون دلار را به سرقت ببرد. هر دو شرکت پس از این اتفاق، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مورد تحریم قرار گرفتند. گری گلنسر، رئیس این کمیسیون نیز به‌تازگی به انتقاد مجدد از فضای رمز ارزی پرداخته است و آن را مملو از کلاهبرداری و طرح‌های پانزی توصیف کرده است.