افزایش ذخایر ارز و طلای روسیه با وجود تحریم‌های غرب

به گزارش پایروس به نقل از راشاتودی، بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی روسیه، این کشور با وجود تحریم‌های غربی به افزایش ذخایر ارزی و طلای خود ادامه داده به طوری که تا ۲۰ اکتبر این ذخایر به ۵۶۹.۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته این تنظیم کننده، حجم ذخایر بین‌المللی روسیه در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر ۳.۶ میلیارد دلار یا ۰.۶ درصد افزایش یافت که عمدتاً به دلیل “تجدید ارزش‌گذاری مثبت بازار” بود.

بر اساس این گزارش، این ذخایر پیش از این در ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ به بالاترین رقم خود در تاریخ روسیه یعنی ۶۴۳.۲ میلیارد دلار رسیده بود.

با این حال، تقریباً نیمی از دارایی‌های روسیه توسط بانک های مرکزی غرب در مارس سال گذشته به عنوان بخشی از تحریم‌های مرتبط با اوکراین بلوکه شد.

کشورهای غربی علاوه بر مسدود کردن این وجوه، عملیات مالی تحت مدیریت خود را برای روسیه ممنوع کردند. این در حالی است که دارایی‌های باقی مانده روسیه که شامل طلا، ارز خارجی و همچنین یوان چین می‌شود، در داخل روسیه نگهداری می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته میلادی اعلام کرد که روسیه تاکنون دو برابر میزان ذخایر طلا و ارز مسدود شده توسط غرب در سال گذشته به دست آورده است.

وی در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرق در ولادی وستوک گفت که بلوکه شدن دارایی های روسیه باعث “فرسایش اعتبار” در کشورهای غربی می‌شود.

پوتین گفت: من می دانم که ذخایر طلا و ارز خارجی ما بلوکه شده است. بله، ما همین حالا دو برابر درآمد داشته‌ایم. اما حتی در مورد این ۳۰۰ میلیارد دلار صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد تضعیف اعتماد به کسانی که این کار را انجام داده‌اند صحبت می کنیم.

بسیاری از اقتصاددانان هشدار داده اند که توقیف دارایی های روسیه اعتماد سرمایه گذاران به سیستم بانکی غرب را به خطر می‌اندازد.

اتحادیه اروپا در حال بررسی راه هایی برای استفاده از سود حاصل از دارایی‌های روسیه برای پوشش هزینه‌های بازسازی اوکراین بوده است. مسکو بارها در رابطه با دارایی‌های غرب در روسیه هشدار داده است که با مقابله به مثل به این گونه اقدامات واکنش نشان خواهد داد.