بانک مرکزی روسیه

به گزارش پایروس به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه گزارش داد که افزایش ذخایر ارز خارجی روسیه که تا ۲۰ اکتبر به ۵۶۹.۶ میلیارد دلار رسیده بود، ادامه داشته است. به گفته این رگولاتور، حجم ذخایر بین‌المللی در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر به میزان ۳.۶ میلیارد دلار یا ۰.۶ درصد افزایش یافت که دلیل عمده آن، ارزیابی مثبت بازار بود.

این ذخایر در ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ به بالاترین حد تاریخی ۶۴۳.۲ میلیارد دلار رسید. با این حال، در ماه مارس گذشته تقریباً نیمی از این دارایی توسط بانک‌های مرکزی غربی به عنوان بخشی از تحریم‌های مرتبط با اوکراین مسدود شد. کشور‌های غربی علاوه بر مسدود کردن این وجوه، اقدامات مدیریتی خود را هم از این وجوه ممنوع کردند. دارایی‌های باقی مانده شامل طلا و ارز خارجی و همچنین یوان چین در داخل کشور نگهداری می‌شود.

ماه گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که روسیه تا به حال دو برابر ذخایر طلا و ارز مسدود شده توسط غرب را در سال گذشته به دست آورده است. وی در سخنرانی در مجمع اقتصادی شرق ولادی وستوک گفت که مسدود شدن دارایی‌های روسیه باعث فرسایش اعتبار کشور‌های غربی می‌شود. وی تصریح کرد: می‌دانم که ذخایر طلا و ارز خارجی ما مسدود شده است. بله، ما قبلاً دو برابر درآمد داشته ایم. ما حتی در مورد این ۳۰۰ میلیارد دلار صحبت نمی‌کنیم، بلکه از کاهش اعتماد به کسانی که این کار را انجام داده اند صحبت می‌کنیم.

بسیاری از اقتصاددانان هشدار داده اند که توقیف دارایی‌های روسیه، اعتماد سرمایه گذاران به سیستم بانکی غرب را به خطر می‌اندازد. اتحادیه اروپا در حال بررسی راه‌هایی برای استفاده از سود حاصل از سرمایه گذاری دارایی‌های روسیه در راستای هزینه‌های بازسازی اوکراین بوده است. مسکو بار‌ها هشدار داده که با اقدامات مشابه در رابطه با دارایی‌های غرب در این کشور پاسخ خواهد داد.