نیروگاه 1

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، یکی از برنامه‌های وزارت نیرو در دولت سیزدهم تاکید بر تامین برق بخش صنعت توسط خود صنایع است و بر همین اساس اوایل دولت سیزدهم تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو به این منظور منعقد شد که بر اساس آن یا صنایع نسبت به ساخت نیروگاه اقدام کنند یا از فرصت‌های موجود در این زمینه بهره‌مند شوند.

یکی از این نیروگاه‌ها که در اختیار بخش صنعت قرار گرفت، نیروگاه «شهید باکری» سمنان است.

نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان معروف به نیروگاه شهید باکری، در کیلومتر ۱۰ بزرگراه سمنان- دامغان واقع است که در دی ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید. این نیروگاه یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۴۸۴ مگاوات است.

این نیروگاه شامل ۲ واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار است. نیروگاه گازی سمنان که به‌عنوان یکی از نیروگاه‌های پیشرو در تأمین برق صنایع مطرح است که روز گذشته با کلنگ‌زنی واحد بخار، در فرایند تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی قرار گرفت.

فاز دوم نیروگاه گازی سمنان به ظرفیت ۳۶۶ مگاوات اجرایی شده است و ظرفیت نیروگاه را از ۳۲۰ مگاوات به ۶۸۶ مگاوات رساند.

فاز دوم نیروگاه گازی سمنان در قالب تامین تجهیزات، انجام طراحی، مهندسی، نصب و راه‌‍اندازی دو واحد توربین ژنراتور گاز کلاس E پیشرفته به ظرفیت نامی ۳۶۶ مگاوات در شرایط ایزو اجرایی شده است.

دومین واحد این فاز، در کوتاه‌ترین زمان (در مدت هفت ماه) به شبکه سراسری متصل شد.

عملیات اجرایی واحد بخار نیروگاه سمنان روز گذشته با حضور «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «محمد اولیا» مدیرعامل گروه مپنا آغاز شد تا نیروگاه گازی سمنان به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل شود و ضمن ارتقای ظرفیت تولید برق در این نیروگاه، بازده تولید برق برای صنایع نیز افزایش یابد.

مدیرعامل گروه صنعتی مپنا درباره این نیروگاه گفت: ابتدا ۲ واحد نخست به ورژن و مدل جدیدی که بازده بالاتری دارد ارتقا پیدا کرد و بلافاصله تحت قراردادهای صنایع دو واحد بعدی احداث شد و اکنون هر چهار واحد نسبت به سیکل گازی معمول دارای راندمان بالاتری هستند.

اولیا ابراز امیدواری کرد با افتتاح پروژه سیکل ترکیبی و تامین مالی که انجام‌ می‌شود، به پروژه سرعت داده شود و در ۲ سال آینده بخش سیکل ترکیبی کامل و احداث شود؛ به‌طوری‌که بهترین راندمان انرژی را داشته باشیم که برق آن برای صنایع کشور استفاده می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد: کار ارتقای این نیروگاه دراسرع‌ وقت به پایان برسد تا صنایع بتوانند از برق آن بهره‌مند شوند.