اعتصاب گسترده کارگران خودروسازی آمریکا

به گزارش پایروس به نقل از «ای‌بی‌سی‌نیوز»، از هر ۱۰ کارگر شرکت‌های خودروسازی آمریکا، حدود یک نفر دست به اعتصاب زده است تا خودروسازان را برای افزایش دستمزدها تحت فشار قرار دهند.

اتحادیه کارگران خودرو (UAW) در تلاش است نه تنها با شرکت فورد (Ford)، بلکه با جنرال موتورز (General Motors) و استلانتیس (Stellantis) نیز برای دستمزدهای بهتر در دوران سودهای کلان صنعت خودروسازی که به همراه تلاش‌ها برای تغییر خودروهای بنزینی به خودروهای برقی است، به توافق برسد.

شرکت استلانتیس روز گذشته جزئیاتی در مورد جدیدترین پیشنهاد خود به اتحادیه کارگران ارائه کرد که به موجب آن، دستمزد پیشنهادی خود را به صورت تقریبی، متناسب با رقبای خود قرار داده است.

مالک شرکت کرایسلر (Chrysler) نیز اعلام کرد که برای دستمزد ساعتی، پیشنهاد افزایش حدودا ۲۱ درصدی را میسر می‌کند و در صورت تصویب قرارداد، ۱۰ درصد افزایش به صورت فوری انجام می‌شود.

با این حال، پیشنهادهای ارایه شده خودروسازان همچنان کمتر از خواسته کارگران برای افزایش ۳۶ درصدی دستمزدها در طول چهار سال است.

بر پایه این گزارش، اعتصابات در حال حاضر علیه سه کارخانه مونتاژ خودرو شرکت‌های جنرال موتورز، فورد و استلانتیس است.

باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: اکنون که خودروسازان ما از سود بالایی برخوردار هستند، زمان آن رسیده است که به همان نسبت با کارگران منصفانه رفتار شود تا صنعت خودروسازی بتواند متحدتر و رقابتی‌تر از همیشه باشد.