اسلواکی: مناقشه اوکراین هیچ راه‌حل نظامی ندارد

به گزارش پایروس به نقل از تاس، بلانار تاکید کرد که کشورش از «هرگونه ابتکار صلح در اوکراین» حمایت می‌کند.

این موضع‌گیری در حالی است که رابرت فیکو نخست وزیر جدید اسلواکی حدود دو هفته پیش با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا باید از رویه خود به عنوان «تامین‌کننده سلاح» در جنگ اوکراین صرف نظر کند، از قصد خود برای توقف کمک‌های نظامی این کشور به اوکراین خبر داد.

وی در دیدار با نمایندگان این کشور اعلام کرد: ما از کمک‌های بشردوستانه و مدنی به اوکراین حمایت می‌کنیم، این سیاست رسمی دولت من خواهد بود. ما هیچ نوع سلاحی به اوکراین تحویل نخواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد اتحادیه اروپا باید از یک «تامین‌کننده سلاح» به یک عامل «صلح‌ساز» در اوکراین تبدیل شود.

نخست وزیر جدید اسلواکی همچنین اعلام کرد که از هیچ کدام از برنامه‌های ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین حمایت نمی‌کند، زیرا «اصلاً واقع‌بینانه نیستند».

پس از آن رابرت کالیناک وزیر دفاع اسلواکی در دیدار با گوتام رانا سفیر آمریکا در این کشور تاکید کرد که براتیسلاوا به اوکراین تسلیحات نخواهد داد.

وی با اشاره به اینکه اسلواکی برای همکاری با شرکای غربی خود ارزش زیادی قائل است، تاکید کرد: اما دولت جدید براتیسلاوا از این پس در ناتو، فقط یک عضو خدمتگزار نخواهد بود بلکه به نفع مردم خود عمل خواهد کرد.

کالیناک در صفحه فیس بوک خود نوشت: اسلواکی شکست را پشت سر گذاشته و مردم این سرزمین دیگر نمی‌توانند تاوان اشتباهات رهبران پیشین خود را بپردازند. زمانی که رویکرد گذشته ایراد دارد، باید آن را اصلاح کرد در نتیجه باید بگویم که تجهیزات نظامی و مهمات ما مورد نیاز خودمان است و به همین دلیل، ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف می‌کنیم.