استفاده از هوش مصنوعی در کشاورزی تاثیر قابل توجهی بر افزایش تولید دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از شبکه بی بی سی، استفاده از روبات‌های مجهز به هوش مصنوعی در کشاورزی علاوه بر کاهش عوارض زیست محیطی تاثیر قابل توجهی در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و راندمان تولید در این بخش دارد.

در مزرعه‌ای در کنت واقع در جنوب انگلستان است. ارتشی از روبات‌ها در حال چیدن آخرین توت فرنگی‌های فصل هستند و این اطمینان را ایجاد کرده اند که فقط رسیده‌ترین و خوش فرم‌ترین توت فرنگی‌ها چیده می‌شوند. پس از چیدن، میوه‌ها بسته بندی شده و به سوپرمارکت‌های سراسر کشور ارسال می‌شود.

دانکن رابرتسون، مدیر عامل شرکت داگتوث تکنولوژی: این ربات دارای دو بازو است و هر بازو دارای دو دوربین است که رنگ را تشخیص می‌دهند و دوربین‌های آن توت فرنگی‌های مناسب را پیدا می‌کنند و به ربات اجازه می‌دهند تا به طرز بسیار ماهرانه‌ای آن توت فرنگی‌ها را بچیند. هر توت فرنگی که چیده می‌شود به وسیله ربات به این سیستم بررسی کیفیت منتقل می‌شود و این کار به ما امکان می‌دهد تا کیفیت آن را بررسی کنیم و در جای مناسب آن یعنی جعبه بسته بندی قرار دهیم یا اگر به نوعی معیوب است آن را دور بیندازیم.

این ربات‌ها زاییده فکر دانکن رابینسون، مدیر عامل شرکت رباتیک وابسته به کمبریج با نام داگتوث تکنولوژی (Dogtooth Technologies) هستند. فرآیند برداشت محصول کاملاً خودکار است و انسان‌ها فقط در صورت وجود مشکل ایمنی یا برای بازگرداندن ربات‌ها به انبار در این کار مداخله می‌کنند.
صنعت چیدن میوه در انگلیس در حال حاضر به شدت به کارگران مهاجر متکی است که استخدام آن‌ها هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

دانکن رابرتسون، مدیر عامل شرکت داگتوث تکنولوژی: ما می‌توانیم با حذف خطر به کارگیری کارگر، ضایعات مواد غذایی را کاهش دهیم و همچنین به کاهش تعداد زیادی از کارگران فصلی مهاجر در بخش کشاورزی که در فواصل طولانی از مزارع ما زندگی می‌کنند، کمک کنیم. این اتوماسیون رباتیک مزایای زیست محیطی را هم به همراه دارد. یکی از جالب‌ترین این موارد، امکان استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط روبات‌های ما برای کمک به پیش‌بینی بازدهی محصول در آینده است و این پیش بینی تفاوت بسیار زیادی در کارایی زنجیره تامین ایجاد می‌کند. به عنوان مثال به سوپرمارکت‌ها کمک می‌کند تا تبلیغات فروش خود را با اوج تولید همزمان کنند و این امر می‌تواند به کاهش ضایعات مواد غذایی کمک کند.

این روبات‌های میوه‌چین به مزارع مانند این مزرعه در جنوب انگلستان کمک می‌کنند تا ضایعات و انتشار گاز‌های گلخانه‌ای ناشی از تولید میوه را کاهش دهند. این روبات‌ها روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند. آن‌ها قادر به تشخیص سطح مناسب ضایعات مواد غذایی هستند. سالم بودن میوه و هر گونه عیب کوچک را تشخیص می‌دهند و این نمونه‌ای از چگونگی کمک هوش مصنوعی به کشاورزی برای هر چه کارآمدتر و پایدارتر شدن آن، به شمار می‌آید.

در دره مرکزی کالیفرنیا، آب و هوای مطلوب به رشد بسیار خوب گوجه‌فرنگی‌ها کمک می‌کند، اما در سال‌های اخیر الگو‌های آب‌وهوای غیرقابل پیش‌بینی مانند امواج گرما و آتش‌سوزی‌های جنگلی چالش‌های بزرگی را در این زمینه به وجود آورده است. برای کمک به حل این مشکل، شرکت مورننیگ استار (Morningstar) به عناین بزرگترین پردازنده گوجه فرنگی در جهان، فناوری جدید نظارت بر محصول، ساخته شده توسط شرکت آمریکایی‌ای تو اس دیتا آنالتیک (EOS Data Analytics) را به کار گرفته است. این پلتفرم از تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی برای کمک به حل مشکلاتی مانند هدر رفت آب و آبیاری بیش از حد استفاده می‌کند.

مصاحبه شونده زن ریم علیجاه از کارکنان شرکت‌ای تو اس دیتا آنالتیک: ما همه نوع خدمات در این زمینه را ارائه می‌دهیم، از شاخص‌های پوشش گیاهی گرفته تا الگو‌های آب و هوایی و پارامتر‌های آب و هوا که به شما می‌گوید مشکل کار کجاست و مشکل اصلی چیست و به منظور صرفه جویی در هزینه کاشت محصول و یا افزایش عملکرد خود در نهایت باید چه کار‌هایی را انجام دهید.

شرکت مورنینگ استار می‌گوید با استفاده از نظارت بر محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی، توانسته است که هزینه‌های آبیاری در مزارع گوجه‌فرنگی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. این نوع پلتفرم‌های هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در سراسر صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و پتانسیل تبدیل شدن به یک ابزار قدرتمند روبه رشد در جهت مقابله با تغییرات آب و هوایی را دارند.

مصاحبه شونده زن ریم علیجاه از کارکنان شرکت‌ای تو اس دیتا آنالتیک: همه شرکت‌ها، حتی دولت‌ها، وزارتخانه‌ها، سازمان‌های غیردولتی، وقتی با ما تماس می‌گیرند، همیشه به دنبال راه‌حل‌هایی هستند که اغلب حول محور کلمه توسعه پایدار می‌چرخد. اینکه چگونه می‌توانیم هوش مصنوعی را معرفی کنیم و چگونه می‌توانیم روی روش‌های منطبق با حفظ محیط زیست پیش برویم. اجازه بدهید بگویم که آن‌ها به دنبال ارائه تجزیه و تحلیل دقیق تر، تصمیم گیری‌های مبتنی بر داده‌های بیشتر بدون حضور در این عرصه هستند و فکر می‌کنم که ما به بخش کوچکی از آنچه که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد، پرداخته ایم.

چالشی که در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در کشاورزی همچنان باقی می‌ماند، افزایش مقیاس و گستره این استفاده است. داده‌ها در این زمینه هنوز نسبتا کمیاب هستند و تولید روبات‌ها پرهزینه است. اما با افزایش نیاز به کاهش اثرات منفی زیست محیطی در بخش کشاورزی، نوآوری هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است و مطمئناً تا زمانی که این نوآوری‌ها شروع به ثمر دادن در مقیاس بسیار گسترده‌تری کنند، فرصت لازم است.