4368423

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی دولت روسیه در واکنش به اعلام خبر ابتکار فرانسه برای پایان جنگ در اوکراین گفته که مسکو از این ابتکار پاریس اطلاعی ندارد.

وی دراین‌باره گفت: مسکو طرح صلح پاریس درباره اوکراین را دریافت نکرده و هنوز از وجود چنین ابتکاری اطلاعی ندارد. هرگونه ابتکار صلحی در رابطه با اوکراین با در نظر گرفتن منافع روسیه مورد توجه مسکو قرار خواهد گرفت.

ساعاتی پیش بلومبرگ به نقل از افراد آگاه اعلام کرد امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به دنبال ارائه طرحی به دولت چین است که می‌تواند زمینه گفت‌وگوی بین اوکراین و روسیه را ایجاد کند. طبق این طرح فرانسه پیش‌بینی شده که مذاکرات صلح بین مسکو و کی‌یف تابستان امسال آغاز شود.

ماکرون برای پیش‌برد این طرح، «امانوئل بُن»، مشاور ارشد سیاست خارجی خود را مأمور کرده تا در این زمینه با «وانگ یی»، وزیر خارجه پیشین و دیپلمات ارشد چین همکاری و چارچوبی را برای آغاز گفت‌وگوها ایجاد کنند.

رئیس‌جمهور فرانسه و رئیس کمیسیون اروپا دو هفته پیش به دعوت رئیس جمهور چین برای یک سفر رسمی سه روزه وارد چین شدند و پس از دیدارهای طولانی با «شیء جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین پکن را ترک کردند.سران چین و فرانسه درباره جنگ اوکراین بیانیه مشترکی منتشر و بر حمایت از تمام تلاش‌ها برای برقراری صلح در اوکراین بر پایه قوانین بین‌المللی تأکید کردند.

دو طرف همچنین حمله‌های مسلحانه (اوکراینی‌ها) به تأسیسات هسته‌ای (نیروگاه زاپروژیا) را محکوم کردند.علی‌رغم مخالفت‌های اخیر سران آمریکا و اروپا با «طرح ۱۲ ماده‌ای صلح چین» برای بحران اوکراین، کاخ الیزه (مقر رسمی و دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه) روز چهارشنبه و قبل از ورود ماکرون به پکن در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی توافق کردند که برای پایان‌دادن جنگ اوکراین با چین وارد تعامل شوند.

در بیانیه بیانیه کاخ الیزه آمده است که «دو رهبر تمایل مشترک خود را برای تعامل با چین برای تسریع در پایان‌دادن جنگ اوکراین و مشارکت در ایجاد صلح پایدار در منطقه اعلام کردند.»پیش از این وزارت خارجه چین، ۵ اسفند در سالروز آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، طرح ۱۲ بندی خود را برای نحوه پایان‌دادن به جنگ و درگیری‌ها در اوکراین را منتشر کرد. این «طرح صلح» در وب‌سایت وزارت خارجه چین منتشر شده است.