ارمنستان و آذربایجان

به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: وزارت امور خارجه ارمنستان امروز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که کشورش روز گذشته خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وخامت اوضاع انسانی در قره باغ به دلیل محاصره گذرگاه لاچین شده است.

بر اساس این بیانیه، مهر مارگاریان نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل در نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که به دلیل محاصره گذرگاه لاچین در منطقه ارمنی نشین قره باغ، کمبود کالاهای اساسی از جمله غذا، دارو و سوخت وجود دارد.

روز دوشنبه هفته گذشته نیز دو گزارشگر ویژه سازمان ملل و یک کارشناس مستقل این نهاد بین الملل ضمن هشدار نسبت به وضعیت بحرانی انسانی قره باغ، از جمهوری آذربایجان خواستند تا محاصره گذرگاه لاچین را به سرعت لغو کند.

دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در اوایل دهه ۱۹۹۰ و سال ۲۰۲۰ بر سر منطقه ارمنی‌نشین قره باغ که در سال‌های ۱۹۹۱-۱۹۹۲ جدایی خود از باکو را اعلام کرد، با هم درگیر شدند.

جنگ سال ۲۰۲۰ این دو کشور در نهایت با میانجیگری روسیه و استقرار نیروهای حافظ صلح این کشور به پایان رسید.

اما اکنون باکو با محاصره گذرگاه لاچین که تنها مسیر ورود مواد غذایی و ملزومات پزشکی و کمک های بشردوستانه از ارمنستان است، وضعیت انسانی این منطقه را بحرانی کرده است.