9487356 279

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از صدا و سیما، امیردریادار سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه سعادت آباد رادیو تهران در آستانه روز ارتش گفتگو کرد .

سوال: روز ارتش را پیشاپیش به شما و همه دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران که در همه‌ی عرصه‌ها چه در عرصه سازندگی و چه در عرصه امنیت و دفاع و مراقبت از مرز‌های کشور دارند تلاش می‌کنند تبریک می‌گویم. ارتش یکی از طلیعه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی است ارتش جمهوری اسلامی یکی از طلیعه‌هایی است که در رابطه با آن بار‌ها صحبت شده و در مورد ارزش‌هایی که در ارتش وجود دارد ارتش همواره در طی سال‌های گذشته در حوزه‌های مختلف به خدمت مردم و به خدمت کشور بوده است بفرمایید در یک سالی که گذشت ارتش جمهوری اسلامی چه روز‌های سخت و چه روز‌های به یاد ماندنی را برای ملت ایران رقم زده است؟
امیردریادار سیاری: ارتش جمهوری اسلامی ایران برابر قانون اساسی سه وظیفه مهم بر عهده دارد، حفظ تمامیت ارضی، حفظ استقلال و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛ که در انجام این سه ماموریت تمام تلاشش را در طول سالیان گذشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که برابر قانون اساسی این وظیفه به ارتش محول شده است، این کار را به انجام رسانده و دفاع مقدس را پشت سر گذاشته و آمده است تا به امروز، اما آن چیزی که امروز مهم است این که ارتش اول از توانمندی همه نیرو‌های مسلح یعنی مثلا توان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در انجام این ماموریت تاثیرگذار است. اما برای این که خودش در صحنه ماموریت هایش را انجام بدهد بحث‌های آموزشی را دارد که در طول سالیان گذشته و سال گذشته به خوبی این برنامه‌ها را مطابق با نیاز‌های روز انجام داده، در بحث تامین تجهیزاتش ارتش روز‌های سختی را پشت سر گذاشته و با کمبود‌هایی مواجه بوده، اما الحمدالله همانطور که شما ملاحظه می‌فرمایید در سال ۱۴۰۱ ما موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم در بحث الحاق تجهیزات زمینی، پدافند، هوایی و دریایی به توان رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران. ما در بحث انجام رزمایش‌ها در سطح وسیع و گسترده که آخرین. ما رزمایش‌های متعددی در طول سال انجام می‌دهیم، اما بزرگترین رزمایش ما رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش است که در سطح ارتش انجام می‌شود که توانمندی نیرو‌ها را ارزیابی می‌کنیم در شرایط سخت شرایط جوی که در جنوب شرق اتفاق افتاد این رزمایش را انجام دادیم، اما الحمدالله به لطف خداوند و همت همه دست اندرکاران و کارکنان غیور ارتش جمهوری اسلامی ایران خیلی با موفقیت مواجه شدیم و این که از هرگونه تهدیدی که به وجود آمد به علت تغییر شرایط جوی در حین رزمایش علیرغم پیش بینی‌هایی که انجام شده بود، ولی بالاخره موفقیت انجام شد و تجربه بسیار ارزشمندی بدست آمد این خیلی ارزشمند است یعنی آموزش ما با بالا رفته تجهیزات ما آماده به کار است رزمایش هایمان را انجام دادیم و این که سختی‌ها را کشیدیم، اما سختی‌های شیرین را تحمل کردیم تا بتوانیم این آمادگی را داشته باشیم که امروز اعلام می‌کنیم که ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در مقابل هر گونه تهدید بایستد و هرگونه تهدید را خنثی کند و اجازه ندهد که هیچ کسی بتواند خدایی نکرده تعرضی نسبت به این موارد داشته باشد. این حائز اهمیت است هم تلخی داشته، اما تلخی‌هایی که اقدامات ارزشمندی در درونش انجام شده و ما را به این نتیجه مطلوب برای انجام ماموریت رسانده است. همانطور که شما اشاره فرمودید ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه بر این که ماموریت اصلی اش را انجام می‌دهد و موظف است ۲۴ ساعته این آمادگی را داشته باشد در تهدید که زمان نمی‌شناسد که نمی‌توانیم بگوییم گرم است، سرد است، زمستان است، تابستان است، شب است، یا روز است ۲۴ ساعت احتمال تهدید وجود دارد؛ بنابراین آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ۲۴ ساعته است، این ارتش با این که حفظ می‌کند این آمادگی دفاعی را و بازدارندگی را برای مقابله با هر گونه دشمن، از ظرفیت‌هایی که در درونش وجود دارد اگر خدایی نکرده در جایی مشکلی بوجود بیاید مثل زلزله، مثل سیل، آتش سوزی و دیگر مسائل یا مثل همین مثلا برف و بارانی که بیاید راه‌هایی بسته بشود، روستا‌های ما مثلا با مشکل روبر بشوند ملاحظه می‌فرمایید که ارتش شاید اولین یگان و موثرترین کسانی باشند که در بحث کمک‌های مردمی در صحنه حضوردارند و ظرفیتی که در درون شان وجود دارد ضمن حفظ آمادگی در جهت کمک رسانی به مردم هم نهایت همکاری شان را انجام می‌دهند.
سوال: بار‌ها این تصاویر را دیدیم وقتی که بچه‌های ارتش می‌رفتند به مناطق سیل زده یا زلزله زده وقتی ماموریت شان ترک می‌شد با اشک ماموریت شان را ترک می‌کردند و مردم هم بالای سر آن‌ها گل می‌ریختند و به نمایندگی از ملت ایران از شما و همه همکارانتان تشکر می‌کنیم.
امیردریادار سیاری: بالاخره ارتش جمهوری اسلامی ارتش مردمی است از جنس مردم است و افتخار می‌کند که همیشه مردم از ارتش خودشان پشتیبانی لازم را انجام دادند.
سوال: یک خبری چند روز پیش منتشر شد در رابطه با ورود تجهیزات جدید به ناوگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، می‌شود در رابطه با این تجهیزات جدید هم برای ما صحبت بفرمایید که شامل چه مواردی هست؟
امیردریادار سیاری: اگر اجازه بفرمایید ما این‌ها را به موقع خودش عنوان بکنیم یکی از این مورد‌هایی که می‌شود بعضی از این تجهیزات را به تصویر کشید و عنوان کرد انشاالله رژه ۲۹ فروردین است که تا ۲۹ فروردین هم زمانی نمانده است. ما در رژه ۲۹ فروردین سال جاری مثل سالیان گذشته مراسم رژه در تهران و مراکز استان‌ها انجام می‌گیرد.
سوال: در تهران با حضور آقای رئیس جمهور صورت می‌گیرد؟
امیردریادار سیاری: قطعا همین طور خواهد بود همه ساله با حضور آقای رئیس جمهور خواهد بود منتها تدبیر فرماندهی معظم کل قوا بر این قرار گرفته است که به علت همزمان بودن با ماه مبارک رمضان رژه نیرو‌های پیاده انجام نشود و فقط رژه معمول انجام می‌شود. رژه معمول، خودرویی و رژه هوایی که خیلی هم الحمدالله گسترده است و پیش بینی‌های خیلی خوبی انجام شده و امیدواریم که قطعا مورد توجه ملت قهرمان ایران اسلامی هم قرار بگیرد حتما در آن مراسم ۲۹ فروردین انشاالله یک بحث‌هایی مطرح خواهد شد.