1402031213570472327706514

به گزارش پایروس، فصل گذشته برای بارسلونا اگرچه با قهرمانی در لالیگا به پایان رسید، اما در رقابت‌های اروپایی نا امید کننده بود. کاتالان‌ها با حذف از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا از صعود به مرحله حذفی باز ماندند و به‌عنوان تیم سوم گروهی که بایرن مونیخ و اینتر از آن صعود کردند، به پلی‌آف لیگ اروپا رفتند، اما در آنجا هم مغلوب منچستریونایتد شدند و از راهیابی به مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا باز ماندند. با وجود این ناکامی‌ها، بارسلونا هنوز این شانس را دارد که در اولین دوره از جام جهانی باشگاه‌های جدید حضور پیدا کند.

در نسخه جدید جام جهانی باشگاه‌ها که از سال ۲۰۲۵ آغاز و هر چهار سال یک مرتبه برگزار می‌شود، ۳۲ تیم باشگاهی حضور خواهند داشت که این تیم‌ها با ساختاری مشابه به جام جهانی فوتبال در رده ملی با یکدیگر رقابت‌ها خواهند کرد.

سهمیه قاره اروپا برای فرستادن نماینده به جام جهانی باشگاه‌ها ۱۲ تیم است که سه تای آنها همین الان مشخص شده‌اند؛ چلسی، رئال مادرید و منچسترسیتی به‌عنوان قهرمانان سه فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا. تیمی که فصل فاتح لیگ قهرمانان شود هم در کنار این سه تیم به جام جهانی باشگاه‌ها خواهد رفت. به این ترتیب هشت تیم دیگر باقی می‌ماند که این هشت تیم، از بالاترین تیم‌های رده‌بندی باشگاهی یوفا خواهند بود. در این رده‌بندی بارسلونا جایگاه نهم را در اختیار دارد، اما با توجه به اینکه چلسی، رئال مادرید و منچسترسیتی هر سه در رده‌بندی از بارسلونا بالاتر قرار دارند، تیم کاتالان‌ عملاً جایگاه ششم را در اختیار دارد.

به این ترتیب بارسلونا برای حفظ سهمیه‌اش در دوره جدید جام جهانی باشگاه‌ها صرفاً کافی است از اتفاقاتی که فصل گذشته در رقابت‌های اروپایی برایش رخ داد جلوگیری کند وگرنه از فهرست ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی باشگاه‌های ۲۰۲۵ که آمریکا میزبانش است، بازخواهد ماند.