روغنخوراکی

به گزارش پایروس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین جعفری در گردهمایی سالانه برنامه‌ریزی تحقیقات و تولید بذر دانه‌های روغنی، ضمن تبریک هفته دولت، با بیان این که ۱۰ درصد سهم مصرف روغن در داخل کشور تامین می‌شود، گفت:‌ تولید روغن به عنوان یک کالای استراتژیک، با چالش ها و مشکلات پیچیده‌ای از جمله مسایل فنی و حمایتی مواجه است.

وی آسیب‌شناسی چالش‌های موجود و آینده‌پژوهی به منظور جهت‌دهی به فعالیت‌های تحقیقاتی بر اساس نیازهای بخش اجرا را از راهکارهای به ثمر رسیدن اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی و دستیابی به خوداتکایی تولید روغن در کشور دانست و افزود: از اولویت‌های سازمان تات برطرف کردن نیازهای فنی، تکنیکی و اجرای پروژه‌های به‌زراعی برای حل چالش تولید روغن در کشور است.

معرفی ۶۲ رقم اصلاح شده دانه‌های روغنی به بخش کشاورزی

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر نیز در ادامه این مراسم، از معرفی ۶۲ رقم اصلاح شده دانه‌های روغنی به بخش کشاورزی کشور خبر داد.

محمد زمانیان، فعالیت‌های این بخش تحقیقاتی در تولید ارقام اصلاح شده دانه‌های روغنی را روبه رشد ارزیابی کرد و افزود: با تلاش محققان ۶۲ رقم انواع دانه‌های روغنی توسط بخش تحقیقات دانه‌های روغنی که ۵۰ رقم آزاد گرده‌افشان و ۱۲ رقم دانه‌های روغنی هیبرید است به بخش کشاورزی معرفی شد.

وی با بیان این که ۱۶ رقم از انواع دانه‌های روغنی به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: بخش تحقیقات دانه‌های روغنی ۱۵ درصد از مجموعه فناوری‌های واگذار شده به بخش خصوصی موسسه را به خود اختصاص داده است.

زمانیان با تاکید بر اهمیت تامین روغن خوراکی در سبد خانوار، به چالش‌های پیش روی تولید این محصول در کشور اشاره کرد و گفت: محدودیت منابع آب به‌عنوان اولین و مهم‌ترین چالش کشت دانه‌های روغنی در کشور است.

وی افزود: گیاهان روغنی، گیاهانی صنعتی هستند که مناسبات اقتصادی و صنعتی می‌تواند در تولید و توسعه کشت این گیاهان نقش اساسی داشته باشد.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، سازمان‌دهی بذر را یکی دیگر از مسایل مهم در تولید بذر دانه‌های روغنی و سایر گیاهان زراعی برشمرد و اظهار داشت: تقویت مباحث به‌زراعی در دستور کار موسسه قرار دارد و برای این مهم، کمیته‌های تخصصی جهت بهره‌مندی از نظرات صاحب‌نظران و متخصصان تشکیل ‌شده است.

زمانیان در پایان اظهار امیدواری کرد؛ نتایج کمیته‌های تخصصی در این گردهمایی بتواند گامی در راستای حل چالش‌های تولید روغن در کشور باشد.