3937219

به گزارش پایروس به نقل از تسنیم، وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد پکن معتقد است، جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویکی لیکس نباید برای افشای اطلاعات سری درباره آمریکا محاکمه شود، بلکه شماری از مقامات رسمی عالی رتبه در این کشور هستند که باید به جرم جاسوسی و سرقت اطلاعات حساس از سراسر جهان محاکمه شوند.

وی در یک کنفرانس خبری تاکید کرد آسانژ نباید محاکمه شود بلکه امپراتوری هکرها که به صورت فراگیر اطلاعات حساس و مهم در کشورهای دیگر را سرقت می کنند، باید در دادگاه ها محاکمه شوند.

جولیان آسانژ به‌دلیل افشاگری‌ در وب‌سایت ویکی‌لیکس در خصوص آمریکا از جمله جنایات جنگی این کشور در عراق و افغانستان، با اتهام جاسوسی روبه‌رو است و در صورت محاکمه ممکن است به حبس تا ۱۷۵ سال محکوم شود.

در حال حاضر آقای آسانژ در زندانی در جنوب لندن نگهداری می‌شود و از حدود یک سال پیش وزیر کشور انگلیس حکم استرداد وی به آمریکا و مواجهه با اتهامات مربوط به جاسوسی را تأیید کرده است.

در همان زمان «جن رابینسون» وکیل آسانژ نیز از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواست اتهامات علیه آسانژ را لغو کند و از دولت استرالیا نیز خواست برای آزادی وی فشار وارد کند.

مقامات دولت استرالیا نیز در همان زمان و پس از تأیید حکم استرداد جولیان آسانژ از انگلیس به آمریکا، اعلام کردند در این مورد هیچ مداخله‌ای نمی‌کنند و هیچ گونه نقشی ایفا نخواهند کرد.

آنتونی آلبانز نخست وزیر استرالیا چندی قبل مراتب تأسف خود را از ناکام ماندن تلاش‌هایش برای آزادی آسانژ اعلام و تأکید کرد تاکنون راه‌حلی برای آزادی وی نیافته است.

چندی قبل همسر آسانژ اظهار کرد همسرش از آخرین شانس خود برای ممانعت از استرداد وی به آمریکا از طریق دادگاهی در انگلیس، استفاده خواهد کرد.

برچسب ها: