5814574


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از انتخاب، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در نشست خبری خود به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت به تشریح اقدامات دولت در زمینه اقتصادی پرداخت

وزیر اقتصاد گفت: طی سالهای گذشته ۷ کمیسیون مشترک و ۲۰ سند تجاری بین ایران و عربستان مبادله شد. البته سقف تجارت ما ۸۰۰ میلیون دلار را ثبت کرده است اما با توجه به اراده دو طرف برای از سرگیری تعاملات، تأسیس اتاق مشترک ایران و عربستان در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه در اواخر اردیبهشت به جده سفر خواهم کرد و با همتای عربستانی دیدار خواهم کرد افزود: سازمان توسعه تجارت به دنبال تهیه نقشه راه توسعه تجارت با عربستان است که به زودی نهایی خواهد شد. بر اساس هدف گذاری انجام شده احیای روابط در سطح یک میلیارد دلار است و در مراحل بعدی این عدد بالاتر خواهد رفت. در سالهای ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ تجربه تعامل تجاری صفر را هم با عربستان داشتیم. در سال ۱۴۰۱ صادرات ۱۵ میلیارد دلاری داشتیم اما واردات همچنان صفر بود. بنابراین امیدوار هستیم که هدفگذاری یک میلیارد دلاری رخ دهد. امیدواریم از ظرفیت بانک توسعه اسلامی (که کشور ما هم به عنوان یکی از اعضای موثر در آن حضور داشته است) استفاده کنیم.