170316251

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از رسانه روسی «تاس»، آناتولی آنتانوف (Anatoly Antonov) سفیر روسیه در آمریکا گفت که کالین کال (Colin Kahl) معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست به تازگی در اظهاراتی تصدیق کرد که دولت آمریکا (درنهایت) اقداماتی تحریک آمیز علیه روسیه از طریق اوکراین انجام خواهد داد و این اظهارات خطر تشدید درگیری در اوکراین را افزایش می دهد.

بر پایه این گزارش، کال (یکی از مشاوران امنیت ملی کاخ سفید) در مصاحبه ای با نشریه آمریکایی «فارین پالسی» گفته بود که آمریکا نگران آن است تا از تسلیحاتی که توسط واشنگتن به کی‌یف منتقل می شود علیه خاک روسیه به کار گرفته شوند، و (آمریکا) تمایلی به درگیری مستقیم در این جنگ نداشته است، همانطور که این درگیری می تواند به جنگ جهانی سوم منتهی شود؛ اما در همین حال این طرح که آمریکا خود را به خاطر برخی از مسائل از بیم تشدید این جنگ محدود می‌کند، (تصوری) اشتباه اشت.

آنتانوف با اشاره به اظهارات این مقام آمریکایی گفت: این سخنان سرشار از بی شرمی، تزویر و نخوت است، نماینده پنتاگون به صراحت می گوید که دولت آمریکا وقتی که سلاح (آمریکایی) به اوکراین ارسال می کند، و با توجه به اینکه این اقدام خطرات احتمالی تشدید (درگیری) دارد، هیچ خودداری و محدودیتی در این زمینه اعمال نکرده است؛ بنابراین طرف آمریکایی تصدیق می کند و پذیرفته است که واشنگتن تعمدا از طریق این درگیری (جنگ اوکراین) علیه روسیه دست به تحریک (نظامی) می زند.

در گفته های سفیر روسیه در آمریکا که از طریق دفتر مطبوعاتی سفارت روسیه در واشنگتن انتشار یافت، آمده است: واشنگتن بطور فزاینده ای (تسلیحات) مرگبار و سامانه های (موشکی) دوربردی را دراختیار اوکراین قرار می دهد که صرفا مقاصد تهاجمی و نه تدافعی دارند.

واشنگتن عامل بن‌بست در جنگ اوکراین

آنتانوف افزود: اظهارات این مقام آمریکایی گواه آن است که واشنگتن خود عامل بن‌بست در جنگ اوکراین محسوب می‌شود.

سفیر روسیه درحالی اظهارات اخیر این مقام کاخ سفید را محکوم می کند که پیشتر گفته بود قصد آمریکا در ادامه کمک های نظامی چند میلیارد دلاری، رویکردی است که تنها به طولانی تر شدن درگیری‌ها می‌انجامد.

آنتونوف ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ دراین خصوص گفته بود: ارقام بودجه نظامی آمریکا برای سال آینده (۲۰۲۴) که به تازگی منتشر شده است، افزایش تولید تسلیحات و تزریق چند میلیارد دلار به ماشین جنگی پوسیده اوکراین را نشان می دهد؛ به نظر می رسد که آمریکایی ها در حال محک زدن تحمل یا تردید ما برای وارد شدن در یک رویارویی مستقیم هستند؛ به ویژه این که نازی های اوکراین بسیار علاقه مند به رویارویی مستقیم روسیه و ناتو هستند.

دولت آمریکا ماه گذشته یک بسته کمک جدید نظامی امنیتی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار در اختیار اوکراین قرار داد که تجهیزات سامانه‌های موشکی، توپخانه و همچنین مهمات برای خودروهای زره‌ای هیمراس و هویتزر را شامل می شد.