فنلاند، آماده بستن آخرین گذرگاه مرزی با روسیه

به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری تاس، نخست‌وزیر فنلاند با بیان اینکه کشور ما از مرزهای شرقی اتحادیه اروپا و ناتو محافظت می‌کند، تاکید کرد: دولت سوئد ممکن است به زودی در این مورد تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند.

کریسترسون نیز در این کنفرانس مشترک با بیان اینکه سوئد قویاً از اقدامات فنلاند در مرز خود با روسیه حمایت می‌کند، گفت: تاکید بر این نکته ضروری است که مرز فنلاند با روسیه، مرز خارجی اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شود و بنابراین ما در این موضوع دارای منافع مشترکی هستیم.

رسانه‌های فنلاندی پیشتر گزارش داده بودند که از ابتدای ماه آگوست تاکنون یک هزار پناهجو از طریق مرزهای شرقی این کشور به فنلاند وارد شده‌اند.

دولت فنلاند در ۲۲ نوامبر (اول آذر) اعلام کرد که به دلیل هجوم اتباع کشورهای ثالث به مرز شرقی این کشور، تصمیم گرفته است تا سه گذرگاه از چهارگذرگاه مرزی خود با روسیه را ببندد و تنها گذرگاه ایست بازرسی راجا – جوزپی را باز نگه خواهد داشت.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در واکنش به این اقدام دولت فنلاند، گفت: از بسته شدن احتمالی گذرگاه‌های مرزی فنلاند با روسیه بسیار ناامید است.

دولت هلسینکی پیشتر به بهانه مقابله با هجوم پناهجویان، تمامی گذرگاه‌های مسافری با روسیه به جز شمالی‌ترین مرز را بست.

نخست وزیر فنلاند دلیل این تصمیم را جلوگیری از هجوم پناهجویان برای ورود به این کشور حوزه اسکاندیناوی اعلام کرد.

براساس گزارش‌ها، از ابتدای ماه جاری میلادی، بیش از ۶۰۰ نفر پناهجو بدون مدارک معتبر سفر از طریق روسیه به فنلاند وارد شده‌اند و همین امر دولت هلسینکی را وادار کرده چند گذرگاه مرزی خود را با روسیه ببندد.