آمادگی ایران جهت همکاری با کوبا در حوزه انرژی و بازسازی پالایشگاه‌ها

به گزارش پایروس، محمد مخبر امروز (یکشنبه، ۱۴ آبان‌ماه) در دیدار با مانوئل ماررو، نخست‌وزیر کوبا در حاشیه ششمین اکسپو واردات چین با اشاره به جایگاه مثبت فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا در میان مردم ایران از زمان انقلاب اسلامی اظهار کرد: از همان زمان روابط نزدیکی میان دو کشور شکل گرفت، ضمن آنکه هر دو کشور دشمن مشترکی دارند که اقدام‌های ناجوانمردانه‌ای علیه دو ملت انجام داده است.

وی مهم‌ترین گام در توسعه همکاری‌های اقتصادی را فعال شدن بخش خصوصی دو کشور دانست و افزود: تهاتر، همکاری‌های پولی و بانکی و معامله از طریق ارز ملی دو کشور از مقدمات لازم برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور است و دلیلی ندارد دو کشور همسو با ارز کشور دشمن مبادلات تجاری خود را انجام دهند.

معاون اول رئیس‌جمهوری از آمادگی ایران برای همکاری با کوبا در حوزه انرژی، بازسازی پالایشگاه‌ها و فناوری‌های نو خبر داد و تصریح کرد: لازم است کمیسیون مشترک دو کشور فعال شود و نقشه راهی برای گسترش مناسبات اقتصادی فی‌مابین ترسیم کند.

مخبر با اشاره به اینکه زمینه‌های همکاری را که نقش مؤثری در پیشبرد روابط اقتصادی فی‌مابین دارند، شناسایی کرده‌ایم، اظهار کرد: حوزه معدن، نیرو، انرژی، فناوری‌های زیستی و بیوتکنولوژی از زمینه‌های مهم همکاری برای دو کشور محسوب می‌شود که می‌توانیم با توسعه همکاری در این بخش‌ها، مناسبات خود را ارتقا دهیم.