1425305 937

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه، سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی از شروع بارش‌ها در روز (چهارشنبه) در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، شرق لرستان و جنوب خوزستان، زنجان و همدان خبر داده است.

روز پنجشنبه نیز بارش‌ها در خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، جنوب اردبیل، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، زنجان، ارتفاعات در استان‌های مازندران و گیلان ادامه می‌یابد.

همزمان سازمان هواشناسی در نخستین هشدار قرمز از احتمال وقوع سیل در هفت استان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خبر داد.

بر این اساس، پیش بینی می‌شود بارش‌ها فردا در استان‌های ایلام، کرمانشاه، شمال خورستان، جنوب و غرب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، جنوب غرب آذربایجان غربی و غرب کردستان سیل آسا باشد.

این بارش‌ها همراه با ذوب شدن برف در ارتفاعات سبب سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی گسترده معابر، انسداد راه‌های روستایی و اختلال جدی در جاده‌ها و سفرهای بین شهری و درون شهری و خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره می‌شود.

روز پنجشنبه همین شرایط در شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال و غرب چهارمحال و بختیاری روی می‌دهد.

این سامانه در رصد کارشناسان مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور قرار داد و هر گونه تغییر احتمالی در دامنه تاثیر و دربرگیری آن در روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.

توصیه می‌شود مردم استان‌های تحت تاثیر در بازه فعالیت سامانه بارشی از توقف و تردد در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اجتناب کنند و از سفرهای برون شهری و فعالیت‌های کوهنوردی بپرهیزند.

هواشناسی همچنین برای امروز به‌ویژه در ساعت‌های بعدازظهر از افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتا شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز، اصفهان، قم و تهران خبر داد.