Resizer 16880068150251

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، سفیر ایران در فدراسیون روسیه در این نشست گفت: مشکلات و موانع فراروی توسعه مناسبات دوجانبه ایران و روسیه با رویکرد و اراده دولت سیزدهم مبتنی بر نگاه دوراندیشانه مقام معظم رهبری و خواست و اراده رییس جمهوری فدراسیون روسیه در حال برطرف شدن است.
سفیر ایران در مسکو ، نقش بخش خصوصی در ارتقای مبادلات تجاری دوجانبه را یادآور شد و گفت: با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های داخلی، ایران می تواند سهم بسیار بزرگتری از سطح کنونی در تامین نیازهای کشور روسیه و صادرات به این کشور داشته باشد که این امر می‌تواند به رونق تولید و اشتغالزایی در کشور منجر شود.
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به فعالان صنعت گردشگری حاضر در این نشست، تلاش ها برای لغو روادید سفرهای گروهی بین ایران و روسیه را یادآور شد و گفت: تحقق این امر، نیازمند سرعت عمل بیشتر در سطوح تخصصی است.

بهره گیری از ظرفیت استان آذربایجان شرقی در کریدور شمال – جنوب
استاندار آذربایجان شرقی نیز که پس از دیدار و مذاکره با رئیس جمهوری تاتارستان روسیه در کازان به همراه فعالان اقتصادی به مسکو سفر کرده است، نیز به عزم ایران و روسیه در بهره گیری از ظرفیت های کریدور شمال – جنوب برای افزایش سطح مبادلات اقتصادی دوجانبه و نیز با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی ظرفیت های بسیار مناسبی برای نقش آفرینی در این کریدور دارد.
عابدین خرم اظهار داشت: هم اینک استان آذربایجان شرقی از طریق خط ریلی و مرز جلفا با کشورهای همسایه شمالی در ارتباط است و اختصاص واگن های ویژه برای این استان می تواند به افزایش حمل و نقل کالا از طریق این استان منجر شود.
وی همچنین اعلام کرد: استان آذربایجان شرقی می تواند به عنوان قطب تأمین کالای مورد نیاز مناطقی از روسیه همچون جمهوری تاتارستان باشد.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه گفت: ضعف عملکردی در ۱۰ سال گذشته در تعامل با همسایگان سبب از دست رفتن فرصت های همکاری دوجانبه و جایگزین شدن دیگر کشورها در بازار کشورهای همسایه شده است.
وی با اشاره به نگاه دولت سیزدهم به توسعه مناسبات با کشورهای همسایه، این رویکرد را زمینه ساز شکل گیری فرصت های همکاری به نفع ملت های منطقه دانست.

در این نشست که با حضور حسین حاتمی نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، یونس ژائله سعدآباد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان آذربایجان شرقی از سفیر ایران در مسکو خواست که مقدماتی فراهم شود که دولت روسیه، امنیت سرمایه گذاری فعالان ایرانی را تضمین کند.
ژائله در ادامه آسان و مقرون به صرفه کردن حمل بار به روسیه را خواستار شد و گفت: گاه کرایه ها در این مسیر به حدی بالا است که اگر کالاهای صادراتی خود را به کشورهای دور همچون برزیل حمل کنیم، ارزان تر خواهد بود.

در این نشست، برخی فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی و همچنین برخی فعالان صنعت گردشگری که در قالب گروه های جداگانه به مسکو سفر کرده اند، به طرح دیدگاه ها و پیشنهادهای خود پرداختند.