آذربایجان

به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، سفیر ایران در فدراسیون روسیه در این نشست گفت: مشکلات و موانع فراروی توسعه مناسبات دوجانبه ایران و روسیه با رویکرد و اراده دولت سیزدهم مبتنی بر نگاه دوراندیشانه رهبر معظم انقلاب و خواست و اراده رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در حال برطرف شدن است.

سفیر ایران در مسکو، نقش بخش خصوصی در ارتقای مبادلات تجاری دوجانبه را یادآور شد و گفت: با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی، ایران می‌تواند سهم بسیار بزرگتری از سطح کنونی در تامین نیازهای کشور روسیه و صادرات به این کشور داشته باشد که این امر می‌تواند به رونق تولید و اشتغالزایی در کشور منجر شود.

جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به فعالان صنعت گردشگری حاضر در این نشست، تلاش‌ها برای لغو روادید سفرهای گروهی بین ایران و روسیه را یادآور شد و افزود: تحقق این امر، نیازمند سرعت عمل بیشتر در سطوح تخصصی است.

استاندار آذربایجان شرقی نیز که پس از دیدار و مذاکره با رئیس جمهوری تاتارستان روسیه در کازان به همراه فعالان اقتصادی به مسکو سفر کرده است، نیز به عزم ایران و روسیه در بهره گیری از ظرفیت‌های کریدور شمال – جنوب برای افزایش سطح مبادلات اقتصادی دوجانبه و نیز با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: آذربایجان شرقی ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای نقش آفرینی در این کریدور دارد. 

عابدین خرّم اظهار کرد: هم اینک آذربایجان شرقی از طریق خط ریلی و مرز جلفا با کشورهای همسایه شمالی در ارتباط است و اختصاص واگن‌های ویژه می‌تواند به افزایش حمل و نقل کالا از طریق این استان منجر شود. 

وی همچنین اعلام کرد: آذربایجان شرقی می‌تواند به عنوان قطب تأمین کالای مورد نیاز مناطقی از روسیه همچون جمهوری تاتارستان باشد. 

وی در ادامه گفت: ضعف عملکردی در ۱۰ سال گذشته در تعامل با همسایگان سبب از دست رفتن فرصت‌های همکاری دوجانبه و جایگزین شدن دیگر کشورها در بازار کشورهای همسایه شده است. 

وی با اشاره به نگاه دولت سیزدهم به توسعه مناسبات با کشورهای همسایه، این رویکرد را زمینه ساز شکل گیری فرصت‌های همکاری به نفع ملت‌های منطقه دانست. 

در این نشست که با حضور حسین حاتمی نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، یونس ژائله سعدآباد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان آذربایجان شرقی از سفیر ایران در مسکو خواست که مقدماتی فراهم شود که دولت روسیه، امنیت سرمایه گذاری فعالان ایرانی را تضمین کند.

به گزارش پایروس، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، ژائله در ادامه آسان و مقرون به صرفه کردن حمل بار به روسیه را خواستار شد و گفت: گاه کرایه‌ها در این مسیر به حدی بالا است که اگر کالاهای صادراتی خود را به کشورهای دور همچون برزیل حمل کنیم، ارزان تر خواهد بود.